Customers Who Viewed This Product Purchased
3 Leaf Clover (Mickey Mouse) 1.8m Laptop/Notebook Mains Power Cab...
In stock with WootwareR129.00
R89.00
Save: R 40!
Standard 1.8m Kettle cord power cable with 3-prong SA plug
In stock with WootwareR119.00
R79.00
Save: R 40!
UGreen UG-80403 HDMI 2.1 48Gbps Male To Male 2m Cable
In stock with WootwareR239.00
R189.00
Save: R 50!
PNY DGXSPARK-BUNDL-CABLE QSFP112 To QSFP112 112G 32AWG 0.5M DAC S...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ARCTIC ACCBL00007A Four-Headed 4-Pin PWM Fan Splitter Cable
In stock with WootwareR179.00
R119.00
Save: R 60!
Standard 1.8m C19 Connector Power Cable with 3-prong SA Plug
In stock with WootwareR339.00
R289.00
Save: R 50!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UGREEN |
| Series | HDMI 2.1 FRL Cable |
| Model | HD171-35376 |
| General Information | |
| Cable Type | HDMI 2.1 |
| Cable Material | Aluminium Alloy Casing |
| Braided Design | |
| Cable Length | 500cm |
| Cable Gauge | 30AWG |
| Outer Diameter | 7.0 ± 0.2mm |
| Performance | |
| Data Transfer Speed | 48Gbps |
| Resolution Support | 8K@60Hz |
| 4K@240Hz | |
| 2K@240Hz | |
| HDR Support | Yes |
| 3D Video Support | Yes |
| Audio Features | |
| eARC Support | Yes |
| Audio Formats | LPCM |
| AC-3 | |
| DTS | |
| DTS-HD Master Audio | |
| Dolby TrueHD | |
| DTS:X | |
| Dolby Atmos | |
| Gaming & Video Tech | |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| QFT (Quick Frame Transport) | Yes |
| QMS (Quick Media Switching) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









