Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UNITEK |
| Series | USB Type-C Hubs |
| Model | uHUB Q4 Next 4-Port (H1107K) |
| Materials | Aluminium |
| Rubber | |
| Nickel (plating) | |
| Plastic | |
| Protocols | USB 3.2 Gen 1 5Gbps |
| USB 3.0, 2.0 Backwards compatible | |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 Type-C (Upstream) |
| Ports | 4x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Type-C Data Ports (Downstream) |
| General | |
| LEDs | 1x White LED Power Indicator |
| Dimension | 110 x 34.6 x 12.3mm (L x D x H) |
| Cable Length | 150 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers









