Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC |
| Model | Ultrastar DC HC590 26TB (0F65672) |
| Specifications | |
| Recording Technology | CMR with HelioSeal |
| Interface | SATA 6 Gbps |
| Unformatted Capacity | 26TB (26,000GB) |
| Form Factor | 3.5" |
| Native command Queuing | Yes |
| Advanced Format | Yes |
| Secure Erase | Secure Erase Capable |
| Deployment | Support for NAS/Datacenter/Workstation systems |
| Performance | |
| Interface Transfer Rate | 302MB/s (sustained) |
| Cache (MB) | 512MB |
| RPM | 7200 RPM |
| Reliability & Data Integrity | |
| Load / Unload Cycles | 600,000 |
| Non-recoverable Read Errors per bits Read | < 1 in 10^15 |
| MTBF | 2.5 million hours |
| Workload Rate | N/A |
| Power Requirements | |
| Read / Write | 8.4W average |
| Idle | 5.6W typical |
| Standby & Sleep | 0.22W |
| Environmental Specifications | |
| Operating | 0°C to 65°C |
| Non-Operating | -40°C to 70°C |
| Idle Acoustics | 25 dBA |
| Seek Acoustics | 32 dBA |
| Physical Dimensions | |
| Dimensions | 26.1 x 147 x 101.6mm (H x L x W) |
| Weight | 0.670kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Western Digital 0F65672 Ultrastar DC HC590 26TB 7200 RPM 512MB Ca...
In stock with SupplierR16,894.00
Customers Who Bought This Also Bought
Kingston SEDC600M/1920G DC600M 1.92TB 2.5" SATA 3.0 Enterprise Da...
In stock with SupplierR12,799.00

