Customers Who Viewed This Product Purchased
Seagate ST24000NM002H Exos X24 24TB 7200RPM SATA 6Gb/s 512MB Cach...
In stock with WootwareR15,999.00
R14,299.00
Save: R 1,700!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
Seagate ST6000VN006 IronWolf 6TB 5400rpm SATA 6Gb/s 256MB Cache 3...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,899.00
Save: R 1,100!
Seagate ST8000DM004 Barracuda 8TB 5400RPM SATA 6Gb/s 256MB Cache ...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,799.00
Save: R 1,700!
Seagate ST8000VN004 IronWolf 8TB 7200RPM 256MB Cache SATA 6Gb/s 3...
In stock with WootwareR6,799.00
R5,199.00
Save: R 1,600!
Seagate ST2000DM008 Barracuda 2TB 7200RPM SATA 6Gb/s 256MB Cache ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,799.00
Save: R 200!
Western Digital 0B48722 Ultrastar DC HC555 16TB SATA 3.0 7200 RPM...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,999.00
Save: R 1,000!
Seagate ST12000VN0008 IronWolf 12TB 7200RPM 256MB Cache SATA 6Gb/...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,499.00
Save: R 1,500!
Seagate ST8000NT001 IronWolf Pro 8TB 7200rpm SATA 6Gb/s 256MB Cac...
Stock Coming SoonR6,999.00
R6,499.00
Save: R 500!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | Red Pro NAS |
| Model | Red Pro NAS 14TB (WD142KFGX) |
| Specifications | |
| Recording Technology | CMR |
| Air/Helium Deal | Helium Sealed |
| Interface | SATA 6 Gbps |
| Unformatted Capacity | 14TB (14,000GB) |
| Form Factor | 3.5" |
| Native command Queuing | Yes |
| Advanced Format | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Deployment | Support for NAS systems with unlimited number of drive bays |
| Performance | |
| Interface Transfer Rate | 265MB/s |
| Cache (MB) | 512MB |
| RPM | 7200 RPM |
| Reliability & Data Integrity | |
| Load / Unload Cycles | 600,000 |
| Non-recoverable Read Errors per bits Read | < 1 in 10^15 |
| MTBF | 2,500,000 Hours |
| Workload Rate | 550 TB/ Year |
| Power Requirements | |
| Read / Write | 6.4W average |
| Idle | 3.69W typical |
| Standby & Sleep | 0.9W |
| Environmental Specifications | |
| Operating | 0°C to 65°C |
| Non-Operating | -40°C to 70°C |
| Idle Acoustics | 20 dBA |
| Seek Acoustics | 36 dBA |
| Physical Dimensions | |
| Dimensions | 26.1 x 147 x 101.6mm (H x L x W) |
| Weight | 0.69kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Customers Who Bought This Also Bought
Synology DS925+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2G...
In stock with SupplierR13,396.00
Synology DS1525+ DiskStation 5-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2...
In stock with SupplierR17,658.00













