Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | Red SA500 |
| Model | WDS500G1R0A |
| Specifications | |
| Capacity | 500GB |
| Interface | SATA III 6Gb/s |
| Form Factor | 2.5" |
| Dimensions | 100.2mm x 69.85mm x 7mm |
| Weight | 37.4g |
| Performance | |
| Sequential Read (MB/s) | 560 MB/s |
| Sequential Write (MB/s) | 530 MB/s |
| Random Read IOPS | 95,000 IOPS |
| Random Write IOPS | 85,000 IOPS |
| Reliability | |
| MTTF | 2 Million |
| Endurance (TBW) | 350 TBW |
| Power | |
| Average Active Power | 52mw |
| Slumber | 56mW |
| DEVSLP | 5 - 7 mW |
| Max Operating Power | 3.35W |
| Environmental | |
| Operating Temperatures | 0°C - 70°C |
| Non-operating Temperatures | -55°C - 85°C |
| Certifications | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Crucial CT500BX500SSD1 BX500 500GB 2.5" 7.0mm SATA 3.0 6Gb/s Soli...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,349.00
Save: R 250!
Mushkin MKNSSDS2500GB Source 2 500GB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid St...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,699.00
Save: R 500!


