Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,699.00
R2,149.00
Save: R 1,550!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,849.00
Save: R 850!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | WD Blue SN570 |
| Model | WDS500G3B0C |
| Interface | M.2 2280 |
| PCIe Gen3 8 Gb/s | |
| up to 4 Lanes | |
| Formatted Capacity | 500GB |
| NAND Type | TLC |
| Performance | |
| Sequential Read | 3,500MB/s (up to Queues = 32, Threads = 1) |
| Sequential Write | 2,300MB/s (up to Queues = 32, Threads = 1) |
| Random Read 4KB | 360,000 IOPS (up to Queues=32, Threads=16) |
| Random Write 4KB | 390,000 IOPS (up to Queues=32, Threads=16) |
| Endurance | 300TBW |
| Power | |
| Average Active Power | 90mW |
| Low Power (PS3) | 30mW |
| Sleep (PS4) | 5mW |
| Maximum Operating Power | 4.0W |
| Reliability | |
| MTTF | 1.5 Million Hours |
| Environmental | |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Operating Vibration | 5.0 gRMS, 10–2000 Hz, 3 axes |
| Non-Operating Vibration | 4.9 gRMS, 7–800 Hz, 3 axes |
| Shock | 1,500 G @ 0.5 msec half sine |
| Certifications | BSMI, CAN ICES-3(B)/NMB-3(B), CE, FCC, KCC, Morocco, RCM, TUV, UL, VCCI |
| Physical Dimensions | |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 2.38mm |
| Weight | 6.5g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Western Digital WDS500G3B0C WD Blue SN570 500GB M.2 2280 NVMe PCIe 3.0 Solid State Drive - Leslie, 13 January 2022
Western Digital excellence. Fortunate to have acquired one at a great price, and client is happy with a super fast Lenovo Thinkpad. Speed tested as per spec

