Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | WINX |
| Series | USB Charger Series |
| Model | Charge Pro 100W (WX-DC104) |
| Power Input | 100-240V~50/60Hz |
| Charging Port | 1x USB Type-C Port |
| Total Output | 100W Max |
| Output | |
| Supported Profiles | 5V @ 3A = 15W |
| 9V @ 3A = 18W | |
| 12V @ 3A = 36W | |
| 15V @ 3A = 45W | |
| 20V @ 3.25A = 65W | |
| 20V @ 5.0A = 100W | |
| NOTE: Port output is automatically managed. | |
| Protocol Support | |
| USB Specification | Compliant with USB Type-C with Power Delivery |
| Supports Power Delivery 3.0, 2.0 specification | |
| General | |
| Protection | Input overvoltage protection |
| Output overcurrent/overvoltage/short circuit protection | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 63 x 63 x 30mm (L x W x H) |
| Weight | 0.245kg |
| Cable Length | 3.0 meters total (including power cable) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Wootbook BATRPHID13-4103 15.48V 97.5Wh 6300mAh Li-ion Replacement...
In stock with WootwareR3,500.00
R1,999.00
Save: R 1,501!
Wootbook BATRPHID13-4102 15.48V 80Wh 5168mAh Li-ion Replacement B...
In stock with WootwareR3,500.00
R1,999.00
Save: R 1,501!
GMKTec M3/M3 Ultra/M3 PLUS 100W Replacement AC Adapter
In stock with WootwareR1,299.00
R699.00
Save: R 600!









