Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | WINX |
| Series | CALL Pro |
| Model | WX-HS108 |
| Design | |
| Headband | Adjustable |
| Weight | 133g |
| Microphone | Rotatable gooseneck |
| Controller | Multifunctional |
| Status Indicator | Meeting status light |
| Audio Performance | |
| Noise Reduction | Reduces 96% of microphone noise |
| Noise Reduction Technology | AI-enhanced |
| Noise Reduction Depth | Up to 54dB(A) |
| Microphone Array | 3x microphones |
| Microphone Type | Uni-directional ECM |
| Microphone Sensitivity | -44.0±1dB re. 1 V/Pa |
| Microphone Frequency Response | 100Hz-14kHz |
| Speaker Sensitivity | 101±1dB SPL @ 1kHz |
| Speaker Frequency Response | 20Hz-20kHz |
| Speaker Impedance | 32Ω, @ 1.0kHz |
| Speaker Input Power | Max 10mW |
| Connectivity | |
| Connection Type | USB |
| Cable Length | 180 cm |
| Compatibility | Windows |
| Mac | |
| Linux | |
| Package Contents | |
| Headset | WINX CALL Pro AI Noise Cancelling Headset – Black x1 |
| Accessories | Fabric bag x1 |
| User Manual x1 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
Stock Coming SoonR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
Stock Coming SoonR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
Stock Coming SoonR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS ROG Kithara HIFIMAN Planar Magnetic MEMS Boom Balanced Multi...
Stock Coming SoonR8,199.00
R6,999.00
Save: R 1,200!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!









