Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | WINX |
| Series | DO Series Keyboards |
| Model | DO ELITE Wireless |
| Switch Type | Scissor Mechanism Switches with Concave Keycaps |
| Media Keys | N/A, alternate functions with FN Key |
| Key Feel | Linear & Smooth |
| Keyboard Form Factor | 100% 108-Key US ANSI layout |
| Connectivity | 2.4Ghz Wireless (USB Type-A Receiver) |
| Bluetooth 5.1 LE | |
| USB 2.0 Type-C Wired (Data, Charging) | |
| Lighting | N/A |
| Wrist Rest | N/A |
| On-Board Memory | N/A |
| Connectivity | Removable USB 2.0 Type-C to Type-C Wired Cable |
| Keycaps | Concave, ABS Plastic |
| Polling Rate | Up to 125Hz Polling (2.4Ghz) |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 431 x 117 x 13.5m (W x D x H) |
| Weight | 0.455kg |
| Supported Operating Systems | macOS |
| Windows 10 & Later | |
| Linux | |
| iPadOS (basic functionality) | |
| Android (basic functionality) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR769.00
R599.00
Save: R 170!
ASUS 90MP037A-BKUA01 X901 ROG STRIX SCOPE II 96 96% ROG Snow Line...
Stock Coming SoonR5,999.00
R3,499.00
Save: R 2,500!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
Stock Coming SoonR2,299.00
R1,799.00
Save: R 500!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
Stock Coming SoonR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!









