Customers Who Viewed This Product Purchased
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (1)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Womier |
| Series | Mechanical Gaming Keyboards |
| Model | M87 Pro Black |
| Switch | |
| Switch Type | POM Grey Mechanical Switches |
| Key Feel | Linear, Smooth |
| Operating Force | 55 ~ 5gf |
| Total Travel | 4.0 ± 0.4mm |
| Design | |
| Media Keys | Rotating volume control knob with multi-function modes |
| Keyboard Form Factor | 80% 87-Key TKL Compact QWERTY layout |
| Switch Life | N/A |
| Chassis | ABS plastic |
| Lighting | North-Facing RGB LED lighting, User-customisable |
| Wrist Rest | N/A |
| Battery | |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Life | N/A |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| General | |
| On-Board Memory | Yes, single on-board profile |
| Connectivity | Removable USB 2.0 Type-C Wired Cable |
| Keycaps | PBT Double-Shot Plastic, Cherry profile |
| Polling Rate | Standard USB Polling, Full N-Key rollover |
| Colour | Black |
| Dimensions | 365 x 160 x 37mm (W x D x H) |
| Weight | 1.850kg |
| Platform Support | Supports Windows 10, Windows 11 |
| Supports macOS | |
| Supports Linux, ChromeOS | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Womier m87 is probably the one of the best keyboards out thereWomier m87 is probably the one of the best keyboards out there - Louwrens, 11 December 2025
The keyboard is sturdy and well built, the plastic doesn't feel cheap and the keys are smooth and feels premium. The keyboard is very responsive, the keyboards screen is a nice touch and is useful for volume control in game. So far no problem, I am really happy with my purchase.









