Customers Who Viewed This Product Purchased
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR739.00
R569.00
Save: R 170!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
Stock Coming SoonR2,299.00
R1,799.00
Save: R 500!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
Stock Coming SoonR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (1)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Womier |
| Series | Mechanical Gaming Keyboards |
| Model | WD75 Wood Walnut |
| Switch | |
| Switch Type | POM Mint Blizzard Mechanical Switches, Hot-swappable |
| Key Feel | Linear, Smooth, Balanced feel |
| Operating Force | 42 ~ 5gf |
| Total Travel | 3.8 ± 0.2mm |
| Design | |
| Media Keys | N/A |
| Keyboard Form Factor | 75% 82-Key Compact QWERTY layout |
| Switch Life | N/A |
| Chassis | Treated walnut wood with lacquer |
| Lighting | South-Facing RGB LED lighting, User-customisable |
| Wrist Rest | N/A |
| Battery | |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Battery Life | N/A |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| General | |
| On-Board Memory | Yes, single on-board profile |
| Connectivity | Removable USB 2.0 Type-C Wired Cable |
| Keycaps | PC ABS Plastic, MDA profile |
| Polling Rate | Standard USB Polling, Full N-Key rollover |
| Colour | Black & Walnut Wood |
| Dimensions | 324 x 132 x 48mm (W x D x H) |
| Weight | 0.98kg |
| Platform Support | Supports Windows 10, Windows 11 |
| Supports macOS | |
| Supports Linux, ChromeOS | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- Absolutely incredible 75% keyboard - Markus, 16 April 2026
In short, this keyboard is absolutely amazing.
The switches are a dream, both for typing and gaming, with great feedback.
The battery life is also incredible. I've been using it out of the box for over a week without needing to charge.
One thing to note is that the keycaps that come with it are black, which is great if one doesn't want the mint transparent ones.
Would highly recommend this keyboard. Great budget keyboard with a super premium feel.









