Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Wootware |
| Series | WootBook Metal |
| Model | Metal 16 Pro (PH6AG01-I7RX36) |
| Processor | |
| Model | Core i7-12700H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Boost Clock | 4.70 GHz |
| Core Layout | 6x Performance Cores |
| 8x Efficient Cores | |
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 20 |
| Cache | 24MB Intel SmartCache |
| Lithography | Intel 7 |
| Memory | |
| Supported Memory | 2x SO-DIMM Slots (both unoccupied) |
| Up to 64GB Maximum Capacity | |
| DDR5-4800MHz | |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6 Graphics |
| Max. TGP Support | 95W |
| Display | |
| Size | 16" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | WQXGA (2560 x 1600) |
| Additional | 240Hz Refresh Rate |
| 350cd/m² Typical Brightness | |
| 100% sRGB Colour Coverage | |
| Narrow Bezel | |
| Storage | |
| Supported | 2x NVMe M.2 2280 PCI-E 4.0 x4 SSD Slots (both unoccupied) |
| Input / Output | |
| Ports | 1x Thunderbolt 4 Port (Power Delivery Supported) |
| 1x USB 3.1 Gen2 Type-C Port (PD, DisplayPort 1.4 Support) | |
| 2x USB Type-A Ports | |
| 1x HDMI 2.1 (4K@120Hz) Port | |
| 1x UHS-I SD Card Reader (SD/SDHC/SDXC) Slot | |
| 1x Audio Combo Jack Port | |
| 1x Kensington Lock Slot | |
| 1x DC-In Jack | |
| Audio | 2x 2W Speakers |
| Communications | |
| Wi-Fi | Intel Wi-Fi 6 AX201 Adapter |
| 802.11ax, Dual Band | |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | White LED Backlit Membrane Keyboard (UK Layout) |
| Pointing Device | Glass Touch Pad |
| Touch pad enable/disable toggle | |
| General | |
| Features | Nahimic Audio |
| Thunderbolt 4 Port | |
| Intel WiFi 6 Wireless Connectivity | |
| Liquid Metal Thermal Compound | |
| Precision Glass Touchpad | |
| 100% sRGB Colour Gamut | |
| Triple Copper Heatpipe Layout | |
| PCIe Gen4 Support | |
| Webcam | IR Camera with 2x D-Mic |
| HD (1280x720) | |
| Compatible with Windows Hello | |
| Operating System Support | Windows 11 |
| Battery | 4-Cell, 4s1p, 80Wh |
| AC Adapter | 180W |
| Dimensions | 353.66 x 245.3 x 17.1 mm (LxWxH) |
| Weight | ≤ 1.7kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty (Optional Extension to 3 Year Warranty) |
| Panel adheres to/is subject to the IIS Specification. | |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |