| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | SSD's |
| Model | TM8FPW004T0C101 |
| Capacity | 4TB |
| Sequential Read | 7,400 MB/S |
| Sequential Write | 6,900 MB/S |
| TBW | 2048TB |
| DRAM Cache | No |
| Interface | PCIe Gen4x4 with NVMe |
| Voltage | DC 3.3V |
| Operation Temperature | 0˚C - 70˚C |
| Storage Temperature | -40˚C to 85˚C |
| IOPS (Read) | Up to 650K |
| IOPS (Write) | Up to 660K |
| Weight | 7g |
| Dimensions | 80(L) x 22(W) x 3.7(H) mm |
| Humidity | RH 90% under 40°C (operational) |
| Vibration | 80Hz-2000Hz/20G |
| Shock | 1,500G/0.5ms |
| MTBF | 1,600,000 Hours |
| Operating System | Compatible with Intel and AMD platforms |
| Windows 11 / 10 / 8 / 7 / Vista | |
| Linux 2.6.33 or later | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 2048TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Works well - A. T., 22 July 2025
I love using this for my steam library and storing a few projects and samples I need. 2tb wasn't enough for me, and I'm enjoying being able to game well on this. Good stuff
- Teamgroup TM8FPW004T0C101 MP44 4TB Review - Janus, 8 October 2024
The Teamgroup TM8FPW004T0C101 MP44 4TB is a great value for money drive with lightning fast speeds and reliability. The drive is easy to install and works very well with almost no load time for applications and or games. PS5 compatible and installs easily with almost any heatsink. The 4tb makes this drive worth it, as it provides the extra storage at no cost of speed and performance.
- Great value SSD! - Theuns, 13 September 2024
I bought this 4TB SSD to go into a Thunderbolt 4 enclosure, and installing it was a snap. It does run quite hot, but that's more the fault of the enclosures inadequate heat sink. I haven't had any other issues thus far.
- Great product - Andre, 15 July 2024
paired with a decent enclosure as an external drive through a thunderbolt port, works like a charm. transfer speeds up to 10 times faster than standard external HDD
- Great Value - Brendan, 3 April 2024
I'd read reviews stating that the Teamgroup M.2 drives were amazing at higher storage volumes and this 4TB did not disappoint. An easy installation led to an easy setup which then led to easy usage - I'm using this drive for a media/proxy drive on a Video Editing, Animation and VFX build for all the RAW media I work with and it plays back video as smooth as can be, while maintaining stability and integrity. Would highly recommend.
Western Digital WDS400T4B0E Blue SN5000 4TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR16,299.00
R9,499.00
Save: R 6,800!

