Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R2,999.00
Save: R 2,400!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | SSD's |
| Model | TM8FPW001T0C101 |
| Capacity | 1TB |
| Sequential Read | 7,200 MB/S |
| Sequential Write | 6,200 MB/S |
| TBW | 512TB |
| DRAM Cache | No |
| Interface | PCIe Gen4x4 with NVMe |
| Voltage | DC 3.3V |
| Operation Temperature | 0˚C - 70˚C |
| Storage Temperature | -40˚C to 85˚C |
| IOPS (Read) | Up to 650K |
| IOPS (Write) | Up to 650K |
| Weight | 7g |
| Dimensions | 80(L) x 22(W) x 3.7(H) mm |
| Humidity | RH 90% under 40°C (operational) |
| Vibration | 80Hz-2000Hz/20G |
| Shock | 1,500G/0.5ms |
| MTBF | 1,600,000 Hours |
| Operating System | Compatible with Intel and AMD platforms |
| Windows 11 / 10 / 8 / 7 / Vista | |
| Linux 2.6.33 or later | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 512TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Quickfast - Aadil, 5 February 2026
Used for 1080p gaming. Works very well. Spoiled by fast booting times
- Great ssd, high durability. - Bob, 25 May 2025
This ssd is fast and it has a very high durability.
In the specs it says its 512 tbw, but its actually 1450 tbw. - Cheap speed - Eghard, 29 September 2024
Super happy, big jump from a old laptop ssd. Works perfectly with my R5600x for what i use is for (gaming)
My games loading in before all my friends. Definitely happy with the price - Great value for money - Adam, 9 September 2024
Bought this for a beast of a PC and definitely is not the bottleneck. Read and writes seems to be around where they are meant to. Finally was surprised how good the price was compared to alternatives on the market. Not sure how long it will last but if that holds up then I would highly recommend buying this.
- 6 out ot 5 stars - Portrait, 5 September 2024
how does one write a review for ssd, lol.
i'm upgrade from a hhd to ssd, so any ssd would have been a major improvement for me, Thus all ii can say is that its impressive. very very very - Blazing Fast Storage - Matthew, 30 August 2024
The SSD delivers lightning-fast boot times, quick load speeds, and significantly improves overall system responsiveness. It's perfect for gaming and running heavy applications without any lag. The performance difference is immediately noticeable, making it a must-have upgrade for any modern build.
- Need for speed - Andries, 23 July 2024
Fast reliable NVMe SSD. Reliable and affordable. I will definitely buy teamgroup again.
Wootware is my favourite online computer shop. A Name you can trust. - Really Great but 2TB is better - Marco, 24 May 2024
1 TB is cool but if you can spend a bit more money then get 2TB.
The reason I say this is because games are so big these days that if you are interested in playing multiple AAA game titles you will fill up this SSD fairly quickly.
Its read and write speeds are astoundingly good.
It also has a high durability rating which is a good indication of how long you can use this SSD before it fails.
Overall it's great but like I said if I had the option to choose I'd rather go for 2TB for more storage space. - Excellent and affordable. - Grant, 8 May 2024
I would say so far this leads up to the expectations speed tested and lives up to the standards. bare in mind you will lose 50gb as that is the nature of buying any 1TB M.2 as it reserves space, The reason is that there's already some data present on the drive when you buy it. Im very happy.
- Lekker fast - Francois, 28 March 2024
Works exactly as expected. Good performance & good price. I really like the high TBW rating. This is a very good SSD for budget-oriented consumers...
- Very fast - Daniël, 24 January 2024
Really enjoy the fast read and write speeds! Big enough to store windows and all my games and the loading speeds are just insane! At this price it is a steal compared to PCIe 5, and not that much slower!
- SSD - Holger, 24 November 2023
So far so good, very happy with my purchase of a new ssd for my machine. Needed the space for my work things and games.10/10 would recommend the ssd this ssd to friends
- Great Service - Dominic, 27 October 2023
I ordered 2 of these SSD's at 9:30am and I hoped to pick it up before I left SW. I knew it was a bit short notice, but I got the collection notification at 11:30am that it was ready for collection. Great service from Wootware as per usual. The M.2 is a great deal for the price, for Gen 4.0




