Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Xiaomi |
| Series | USB Power Banks |
| Model | 165W 10000 Power Bank (PB1165M / BHR9361GL) |
| Capacity | 10,000mAh (36Wh) |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Rated Capacity | 5500 mAh (5V @ 4A) |
| Power | |
| Input Profiles | USB-C (Integrated Cable):5V @ 3A, 9V @ 3A, 12V @ 3A, 15V @ 3A, 20V @ 4.5A |
| USB-C (Second Port): 5V @ 3A, 9V@ 3A, 12V @ 3A, 15V @ 3A, 20V @ 2.25A | |
| Output Profiles (Single Device) | USB-C (Integrated Cable):5V @ 3A, 9V @ 3A, 11V @ 3A, 11V @ 6A, 12V @ 3A, 15V @ 3A, 20V @ 3.25, 20V @ 6A |
| USB-C (Second Port): 5V @ 3A, 9V @ 3A, 11V @ 6A, 12V @ 3A, 15V @ 3A, 20V @ 2.25A | |
| Output Profiles (Combined, Dual Device) | 5V @ 4A, 9V @ 6A, 12V @ 6A, 15V @ 6A, 20V @ 8.25A |
| Output Power | 165W (Combined) |
| 120W via Integrated cable, 45W via USB-C Second Port | |
| Features | Power Delivery 3.0 Capable |
| Supports Qualcomm QuickCharge | |
| Supports Huawei SCP Fast Charging | |
| Supports Apple PPS Fast Charging | |
| Charge 2 Devices Simultaneously | |
| Digital Colour LED Charge Display | |
| General | |
| Dimensions | 143 x 48 x 35mm (L x W x H) |
| Weight | 0.355kg |
| Colour | Silver |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
RCT Universal Travel Adapter to South African 3-Pin Power Plug Ad...
In stock with WootwareR99.00
R79.00
Save: R 20!
NZXT AB-RH175-B1 PCIe Gen4 x16 Matte Black Vertical GPU Mount
In stock with WootwareR649.00
R379.00
Save: R 270!
ASUS USB-BT540 Bluetooth 5.4 Nano USB Type-A Wireless Adapter
In stock with WootwareR379.00
R299.00
Save: R 80!
NoteableAI Plaud Note Pro AI Voice Recorder Smart Dictaphone Acce...
Special order itemR8,199.00
R6,999.00
Save: R 1,200!
NZXT AB-RH175-W1 PCIe Gen4 x16 Matte White Vertical GPU Mount
In stock with WootwareR649.00
R379.00
Save: R 270!









