Customers Who Viewed This Product Purchased
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG |
| Series | XPG SPECTRIX Series |
| Model | AX4U320016G16A-SBKD35G |
| Capacity | 16GB (1x16GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 3200 |
| Multi-Channel Kit | Single Channel |
| Tested Latency | CL16, 16-20-20 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | N/A |
| SPD Speed | DDR4-2666 |
| SPD Voltage | 1.20V |
| RGB Lighting | Yes, Addressible RGB |
| Height | 36mm |
| Overclocking | Supports Intel XMP 2.0 Memory Profiles |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good Ram - Kobus, 16 January 2026
Good Ram and nice lighting when pc is on, would get another one later when its available. Pro tip: If you see the Ram don't run at 3200mhz and runs at default 2666mhz in bios or windows, you must choose profile option and put the Ram in correct slot depends which motherboard you got.
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!


