Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Zebra |
| Series | Thermal Transfer Printers |
| Model | ZD421T (ZD4A042-30EM00EZ) |
| Printer | |
| Operating System | Link-OS |
| Resolution | 203 dpi/8 dots per mm |
| 300 dpi/12 dots per mm (optional) | |
| Memory | 512 MB Flash; 256MB SDRAM |
| 64 MB user available non-volatile memory | |
| 8 MB user available SDRAM | |
| Maximum Print Width | 4.09 in./104 mm for 203 dpi |
| 4.27 in./108 mm for 300 dpi | |
| Cartridge: 4.09 in./104 mm for 203 and 300 dpi | |
| Maximum Print Speed | 6 in./152 mm per second (203 dpi) |
| 4 in./102 mm per second (300 dpi) | |
| Media Sensors | Full width, moveable reflective/black mark sensor; multi-position transmissive/gap sensor |
| Firmware | ZPL II; EPL 2; XML; ZBI; PDF Direct |
| Media | |
| Label Length | Maximum: 39.0 in./991 mm |
| Minimum: 0.25 in./6.4 mm | |
| Media Width | Thermal Transfer Roll: 0.585 in./15 mm to 4.41 in./112 mm |
| Media Roll Size | Maximum outer diameter: 5.00 in./127 mm |
| Core inner diameter: 0.5 in. (12.7 mm) and 1.0 in.(25.4 mm) standard, 1.5 in. (38.1), 2.0 in., (50.8 mm) and 3.0 in. (76.2 mm) using optional adapters | |
| Media Thickness | 0.003 in. (0.08 mm) min.; 0.0075 in. (0.19 mm) max. |
| Media Types | Roll-fed or fan-fold, die cut or continuous with or without black mark, tag stock, continuous receipt paper, and wristbands |
| General | |
| Dimensions | 267 x 202 x 189mm (L x W x H) |
| Weight | 2.05kg |
| Operating Temperature | 40° to 105° F/4.4° to 41° C |
| Storage Temperature | -40° to 140° F/-40° to 60° C |
| Operating Humidity | 10% to 90% non-condensing |
| Storage Humidity | 5% to 95% non-condensing |
| Power | Auto-detectable (PFC Compliant) 100-240VAC, 50-60Hz; ENERGY STAR certified; Energy Efficiency Level VI certified; optional 2750 mAh battery |
| Advanced Features | ZPL and EPL programming languages |
| 5 status icon, 3 button user interface | |
| USB 2.0, USB Host | |
| Printer setup mobile app for Android and iOS via BLE (Bluetooth Low Energy 5) connection | |
| BLE is intended for use with Zebra printer setup mobile app only | |
| Real Time Clock (RTC) | |
| OpenACCESS for easy media loading | |
| Dual-wall frame construction | |
| ENERGY STAR certified | |
| ZebraDesigner Essentials – easy label design tool | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
