[OPENBOX] UPERFECT Gaming 16" WUXGA (1920x1200) IPS Anti-Glare 5m...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ZEUSLAP |
| Series | Portable Monitors |
| Model | P16K |
| Display | |
| Panel Size | 16" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Resolution | WQHD(2560x1600) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | 3ms |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Brightness | 500cd/m2 |
| Viewing Angle | 178° |
| Physical | |
| Height Adjustable | N/A |
| Tilt | N/A |
| Swivel | N/A |
| Stand | N/A |
| Wall Mountable (VESA) | 75x75mm |
| Audio | |
| Audio Output | Built-In Speakers |
| Connectivity | |
| Display Inputs | 1xMini HDMI (Support Up To 120Hz Only) |
| 2x Type USB Type C (1x Support PD) | |
| USB Interface | 1x Micro USB |
| Dimensions | 355x231x10mm |
| Weight | 860g |
| Package Contents | 1x Type-C to Type-C Cable |
| 1x USB-A to Type-C Cable | |
| 1x HDMI to Mini HDMI Cable | |
| 1x Power Adapter | |
| 1x User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Great display - DB, 28 January 2025
This is quite a good display, good colours, nice resolution and refresh rate
Also support VRR which is super nice with my rog ally x
Only one draw back I can find, this display doesn't realise its full brightness if only using the thunderbolt usb c connection on its own, seems to only have 30% of its max brightness
You'll need to use either the included adapter or a powerbank with at least 60w 10 (which then uses both usb c connectors)
Which is strange because power draw is only 20v x 0.5A ~10watt - Very good - Gawie, 13 January 2025
Good image quality at high resolution, and can do high refresh rates. No flicker. I liked that the package included all cables: usb-C as well as HDMI. Perhaps not for everyone, but if you want extra screen space when away from your desk, pack it with your laptop and it's a winner.
- Very Noice - Mardus, 2 October 2024
Got this screen as a way to take my pc and playstation when im travelling. Build quality is very good. Now for HDR. Windows 11 HDR when switched on is to bright and the monitor HDR is to dark but if you combine the 2 HDR look really nice.
- Zeuslap portable screen - Hannes, 11 September 2024
Really good purchase. I was a bit unsure of what to expect, but this little screen is really awesome. With the high resolution and refresh rate, it offers a really smooth and crisp experience. Brightness is also not bad and I only need to power it with usb c port. Perfect for my 5L portable mini pc setup.
Also, thanks to Wootware for excellent service!
ASRock Radeon RX 9070 XT 16GB Challenger RX9070XTCHALLENGER16G 16...
In stock with SupplierR17,099.00
Dell SE2725HM 27" Full HD (1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monit...
In stock with WootwareR4,199.00
R2,499.00
Save: R 1,700!
![[OPENBOX] UPERFECT Gaming 16](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/6/1/61ryoiapfxl_1.jpg)


