Alldocube T1038 iPlay 70SE Kids UNISOC T310 4-Core 10.1" HD (1280...
In stock with WootwareR1,849.00
R999.00
Save: R 850!
Samsung SM-X826 Galaxy Tab S10+ Mediatek Dimensity 9300+ 8-Core 1...
In stock with SupplierR19,485.00
Samsung SM-X526 Galaxy Tab S10 FE Exynos 1580 8-Core 10.9" 2K+ (2...
In stock with SupplierR12,299.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Alldocube |
| Series | iPlay Series |
| Model | iPlay 70 mini Ultra (U880) |
| Processor | |
| Platform | Qualcomm Snapdragon 7 Gen3 8-Core SoC Platform |
| Cores | 1 x Cortex-X4 2.8GHz, 4 x Cortex-A720 2.57GHz, 3 x Cortex-A55 1.8GHz |
| GPU Engine | Adreno 732 Graphics |
| NPU | Qualcomm Hexagon NPU, up to 40 TOPS AI Performance |
| Display | |
| Size | 8.8" |
| Resolution | WQXGA (2560x1600) |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Colour Gamut | 100% DCI-P3 |
| Brightness | 500 nits (typical) |
| Contrast Ratio | 1500:1 (typical) |
| Colour Depth | 1.07 Billion Colours |
| Certifications | Widevine L1 |
| Camera | |
| Rear Camera | 13.0 MP with Auto Focus |
| Front Camera | 5.0MP Front Camera |
| Memory | |
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| ROM | 256GB UFS 3.1 |
| External Memory Support | MicroSDXC (Up to 1TB) |
| Connectivity & Ports | |
| Port/s | 1x USB 5Gbps Type-C (Data, Power, DisplayPort, Power Delivery) |
| WiFi | WiFi 6 Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 with A2DP, LE |
| GPS | N/A |
| Battery | |
| Battery Capacity | Li-Po 7300 mAh, non-removable |
| Charging Speed | 20W Charging |
| Charging Profiles | N/A |
| General | |
| Operating System | Android 14 with Alldocube OS 3.0 |
| Support Software | N/A |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, RGB Light Sensor |
| Dimensions | 208.2 x 129.6 x 7.9mm (H x W x D) |
| Weight | 0.335kg |
| Colour | Slate Grey |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Alldocube iPlay 70 Mini Ultra - Hoosain, 19 January 2026
Excellent tablet. Love the fact that it came with stock Android 14 just about no bloatware. Works very well. Have not played any games on it and thus far used it for remote desktop purposes (works exceptionally well) and browsing the web. Still have to install Office and some other apps but overall very happy with the product. Portable and light, easy to carry around. Hardly any cases or covers available in SA so ordered one from Amazon.com. Would recommend this tablet
- Best mobile gaming investment - Thapelo, 5 December 2025
Best gaming device for heavy android games, streaming and some emulation. Wootware support is 5 stars if anything is not 100%
- Aldocube iplay 70 ultra - Ruan, 6 October 2025
Thanks for the excellent service i purchased this product and it came 2 days earlier than the expected delivery date. I would highly recommend this product to any mobile gamer i can Stream tiktok with call of duty mobile on medium graphics and 120 fps there is not alot of tablets at this price range that could manage that thanks alot





