Customers Who Viewed This Product Purchased
Alldocube T1038 iPlay 70SE Kids UNISOC T310 4-Core 10.1" HD (1280...
In stock with WootwareR1,849.00
R999.00
Save: R 850!
Samsung SM-X526 Galaxy Tab S10 FE Exynos 1580 8-Core 10.9" 2K+ (2...
In stock with SupplierR12,299.00
Samsung SM-X826 Galaxy Tab S10+ Mediatek Dimensity 9300+ 8-Core 1...
In stock with SupplierR19,485.00
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Alldocube |
| Series | iPlay Series |
| Model | iPlay 70 Pro |
| Processor | |
| Platform | Mediatek MT8781 8-Core SoC Platform |
| Cores | 2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU Engine | Mali G57 MC2 Graphics |
| Process | 6nm Process |
| Display | |
| Size | 10.95" |
| Resolution | WQXGA (2560x1600) |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| Brightness | 480 nits (typical) |
| Contrast Ratio | N/A |
| Colour Depth | 16.7 Million Colours |
| Certifications | Widevine L1 Support |
| Camera | |
| Rear Camera | 5.0 MP with Auto Focus |
| Front Camera | 5.0MP Front IR Camera with facial recognition |
| Memory | |
| RAM | 6GB LPDDR4X |
| ROM | 256GB UFS |
| External Memory Support | MicroSDXC (Up to 1TB) |
| Connectivity & Ports | |
| Port/s | 1x USB 3.1 Gen 1 5Gbps Type-C (Data, Power) |
| 2x Nano-SIM Card Slot with MicroSDXC Tray | |
| Cellular | 4G LTE WWAN |
| GSM: B2/3/5/8 | |
| WCDMA: B1/2/5/8 | |
| FDD: B1/2/3/5/7/8/18/19/20/26/28A/28B | |
| TDD: B38/40/41 | |
| WiFi | WiFi 6 2x2 MIMO Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 with A2DP, LE |
| GPS | GPS/Beidou/Glonass/Galileo |
| Battery | |
| Battery Capacity | Li-Po 7000 mAh, non-removable |
| Charging Speed | 18W Charging |
| Charging Profiles | 5V=2A/9V=3A |
| General | |
| Operating System | Android 14 with Alldocube OS 3.0 |
| Support Software | N/A |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor |
| Dimensions | 253.05 x 163.6 x 7.6mm (H x W x D) |
| Weight | 0.475kg |
| Colour | Slate Grey |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |





