AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,299.00
Save: R 700!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 3rd Gen |
| Model | AMD Ryzen 3 3100 (100-100000284BOX) |
| Specifications | |
| Number of CPU Cores | 4 |
| Number of Threads | 8 |
| Base Clock | 3.6GHz |
| Max Boost Clock | 3.9GHz |
| Total L1 Cache | 256KB |
| Total L2 Cache | 2MB |
| Total L3 Cache | 16MB |
| Unlocked | Yes |
| CMOS | TSMC 7nm FinFET |
| Package | AM4 |
| PCI Express Version | PCIe 4.0 x16 |
| Thermal Solution | Wraith Stealth |
| Default TDP / TDP | 65W |
| System Memory | |
| System Memory Specification | 3200MHz |
| System Memory Type | DDR4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- True underdog - Shamill, 18 January 2021
Running it on a msi a320 ,had in flash to the latest bios ,running perfectly on base frequencies.
- Ryzen 3 3100 cpu - David, 16 January 2021
I am very impressed with both the cpu that I ordered and the efficiency of Wootware. My order arrived a lot sooner than expected and in super safe looking packaging.
- Great performance for the price - Lucre, 8 October 2020
Pretty comparable performance when I tested it against an older rig, that has a i7 4790k in it which still goes for 5k. Cooler works well and feels sturdy, getting good temps.
Recommended for a budget build. - Great budget overclocker - Mike, 29 September 2020
I bought this cpu as a temporary placeholder for my Gigabyte B550 Aorus, anticipating AMD's new generation cpus next year. I must say, I've managed to easily overclock the 3100 to 4,2 ghz with the standard wrath stealth cooler and maintaining temps that don't exceed 78°C. Gaming performance has been excellent, but I had a noticeable difference with the overclock. Great budget overclocker!
- Great value - Danie, 13 August 2020
Awesome CPU. You don't need much more for pure gaming. Capable of running most games at high settings when pared with suitable GPU. It has some overclock headroom if you want to play around with that.
- Small but capable - Johan, 15 July 2020
Great entry level CPU that punch way above its belt. Perfect for that budget PC build. Paired with a capable GPU, and you will be able to play most games.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









