Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARKTEK |
| Series | NVMe SSD Series |
| Model | 1TB Gen 3 NVMe (AK-M2-1024GP) |
| Unformatted Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 3.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.3 |
| Flash Type | 3D NAND |
| Controller | Silicon Motion |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 2,100MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 1,700MB/s |
| Endurance Rating | N/A |
| General | |
| MTTF | Up to 1.5 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| PS5 Compatibility | N/A |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.2 mm (L x W x H) |
| Colour | Black |
| Features | SLC Caching with Host memory buffer |
| Advanced LDPC ECC Technology | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Built-in ECC (Error Correction Code) functionality | |
| Enhanced endurance by dynamic/static wear-leveling | |
| Enhanced power-loss data protection | |
| Data integrity under power-cycling | |
| Support Trim and NCQ (Native Command Queuing) command | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |



