Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,199.00
R10,799.00
Save: R 2,400!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR75,999.00
R62,999.00
Save: R 13,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,799.00
R7,799.00
Save: R 3,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARKTEK |
| Series | HYPERION Series |
| Model | GeForce RTX 2060 HYPERION 6G (AKN2060D6S6GH1) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 2060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | Up to 1680 MHz |
| CUDA Cores | 1920 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 1x DVI-D | |
| HDCP Support | V2.2 |
| Multi-Monitor Support | 3x simultaneous |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320@60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Hyperion Dual Fan Design |
| Ventilated Metal Back Plate | |
| 1st Gen Ray Tracing Cores | |
| 2nd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 3 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Reflex | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power | 160W |
| Recommended Power Supply | 500W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slots |
| Dimensions | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Midrange graphics card - Melody, 30 March 2026
Would definitely recommend this card as a great budget friendly option for those wanting to upgrade to something decent but don't have the finances for top of the range.
- Awesome! - Mitchell, 2 December 2024
So so happy with everything. Delivered in 4 days from Cape Town to Durban. Thank you Wootware!!
Customers Who Bought This Also Bought










