XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,799.00
Save: R 3,200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARKTEK |
| Series | CYCLOPS Series |
| Model | Radeon RX 6600LE CYCLOPS (AKR6600D6S8GH1) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon 6600 LE |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 |
| Base Clock | 1626 MHz |
| Game Clock | Up to 2044 MHz |
| Boost Clock | Up to 2491 MHz |
| Stream Processors | 1792 |
| Texture Units | 128 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 2 Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | 32 MB |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | Up to 224 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 (with DSC) |
| 1x HDMI 2.1 (2.1 VRR and FRL) | |
| HDMI 4K Support | Yes |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | 7nm GPU |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 1.4 with DSC | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| 4K H264 Decode | |
| 4K H264 Encode | |
| H265/HEVC Decode | |
| H265/HEVC Encode | |
| AV1 Decode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| Game Driver Optimizations | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Software | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 500W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- It works - Lihan, 1 October 2025
It's a pretty great card for what it offers at the pricepoint. I'd totally recommend grabbing it if there arent any RDNA3 cards within a R500-R700 range.
This card does have some minor driver issues with Ubisoft DX12 games. I've experienced driver crashes on AC Valhalla and The Division 2 thus far. Easily fixable by just playing on DX11 but it's something to consider when buying RDNA2 in general.
Overall, this card punches way above its weight in cash. Im very satisfied with it at 1080p - Good enough for 1080 - Greg, 4 July 2025
Nice small little package that is priced well in the current market, yes will probably need to update it sooner than something else more expensive, but if you're just going to play Dota 2.. like a degenerate, well then its perfectly fine, expect around 120-140 frames consistently at 1080, and anything else, as long as it doesn't consume too much RAM, should be fine on Low-Medium to get a solid frame rate.









