Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,299.00
R6,799.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASRock |
| Series | Challenger Series |
| Model | Arc A750 Challenger SE 8G OC (90-GA5AZZ-00UANF) |
| Chipset | |
| GPU | Arc A750 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Graphics Clock | 2200MHz |
| Xe-Cores | 28 |
| Render Slices | 7 |
| Ray Tracing Units | 28 |
| Intel Xe Matrix Extensions (Intel XMX) Engines | 448 |
| Xe Vector Engines | 448 |
| Lithography Type | TSMC N6 |
| GPU Architecture | Intel Alchemist |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 16 Gbps |
| Memory Bandwidth | 512GB/s |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Supported Technologies | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| OpenCL | 3.0 |
| Ray Tracing | Yes |
| Variable Rate Shading (VRS) | Yes |
| Adaptive Sync | Yes |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.0 ports (UHBR 10) |
| 1x HDMI 2.0b port | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320@60Hz |
| General | |
| Features | H.264 Hardware Encode/Decode |
| H.265 (HEVC) Hardware Encode/Decode | |
| AV1 Encode/Decode | |
| VP9 Bitstream & Decoding | |
| Intel Deep Link Hyper Compute | |
| Intel Deep Link Hyper Encode | |
| Intel Deep Link Stream Assist | |
| Intel Xe Super Sampling (XeSS) | |
| Intel Xe HPG Microarchitecture | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650W |
| TBP | 250W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCI PEG Connectors |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5-Slot |
| Dimensions | 267 x 130 x 48mm (L x W x H) |
| Weight | 0.820kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- It's tall - Wasim, 3 February 2025
The card itself is quite small but the plastic shroud makes the card quite bulky, especially up above the top edge of the PCB. Functionally the card works well, I use it for media encoding and it's a beast for that.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









