MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | HS80 |
| Model | CA-9011238-AP |
| Colour | White |
| Headphones | |
| Speaker Drivers | Neodymium, 50mm |
| Frequency Response | 20 – 40,000 Hz |
| Sensitivity | 116dB (± 3 dB) |
| Impedance | 32 Ohms @ 2.5kHz |
| Microphone | |
| Microphone Features | Flip-up mute function |
| Built-in LED mute indicator | |
| Polar Pattern | Omnidirectional, broadcast-grade |
| Frequency Response | 100 – 10,000 Hz |
| Sensitivity | -40dB (± 2dB) |
| Impedance | 2.0k Ohms |
| Connectivity | |
| Port | USB 2.0 Type-A |
| Cable Length | 1.8m |
| Detachable Cable | No |
| General | |
| Supported Platform | PC |
| Features | Immersive Audio with Dolby Audio 7.1 Surround on PC |
| Dynamic RGB Lighting | |
| Corsair iCUE Software | |
| Reinforced Aluminium Design | |
| On-Ear Volume and Mute Controls | |
| Equipped with Memory Foam Earpads and Stress-free Floating Headband | |
| Weight | 373g |
| Box Contents | 1x Corsair HS80 RGB Wired Headset |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Card | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Noice =) - Nick, 29 January 2026
I'm not an audiophile however I am more than happy with my purchase. I've previously owned a Razer Kraken USB(2018-2020), then used a cheap headset(2021-2025), and now I am currently using the HS80. I have tried other headsets from my friends and they were really nice but the HS80 stood out to me the most. You do have the fine tune the headset with different EQ settings because the headset out of the box does sound kinda dull.
Pros: Most comfortable headset I've ever used. The sound after fine tuning(I prefer abit of base) is amazing. I use the Dobly Atmos setting only when I'm watching movies(it's nice but I don't use it for gaming because I like my EQ settings). The microphone is also really good.
Cons: The cable is abit too short to my liking, my pc is on the right so the cable will be on you when you're using it.
Other than that, I'd say this is probably my favorite headset. After learning how to tweak the EQ settings, the audio just became way more better.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









