| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | HS65 Series |
| Model | CA-9011270-AP |
| Colour | Carbon Black |
| Headphones | |
| Speaker Drivers | Neodymium, 50mm |
| Frequency Response | 20 – 20,000 Hz |
| Sensitivity | 114dB (± 3 dB) |
| Impedance | 32 Ohms @ 1.0kHz |
| Microphone | |
| Microphone Features | Flip-up mute function |
| Built-in LED mute indicator | |
| Omnidirectional, Discord Certified | |
| Frequency Response | 100 – 10,000 Hz |
| Sensitivity | -41dB (± 3dB) |
| Impedance | 2.2k Ohms |
| Connectivity | |
| Interface | USB 2.0 Type-A or 3.5mm 4-Dipole Jack |
| Cable Length | 1.8m |
| Detachable Cable | No |
| General | |
| Supported Platform | PC, Mac, PlayStation 4/5, Xbox One / Series, Nintendo Switch, Mobile devices |
| Features | Immersive Audio with Dolby Audio 7.1 Surround on PC |
| SoundID Personalised Audio Profiles | |
| Metal Construction & Premium Materials | |
| Corsair iCUE Software | |
| Adjustable Headset and Earcups | |
| On-Ear Volume and Mute Controls | |
| Equipped with Memory Foam Earpads and Stress-free Headband | |
| Weight | 282g |
| Box Contents | 1x Corsair HS65 Surround Wired Headset |
| 1x 3.5mm to USB Audio Sound Card | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Card | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good, but not for the long run - Muller, 11 February 2026
Body wise it is good quality, sit comfortably on the ears, but does get bit steamy after long sessions. Sound quality is good as well as the mic but does NOT have noise cancelation on the mic. BUT.... this is almost my 2nd year and 2nd headset. Problems with this headset after owning it for couple of months, let's say 6-7 months, my first had scratchy mic, speakers started cutting out and have to fiddle with the volume wheel to fix it or tap slighty on the side that cut out, had it replaced with great help from wootware. Now my 2nd one the right side is starting to cut out and this was the final straw. For the price of a mid range headset from a "good company" this is unacceptable, you are suppose to have these problem after a couple of years. So i would not recommend Corsair until they properly tested and upped their hardware and software..
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,199.00
Save: R 1,300!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R4,999.00
Save: R 2,200!









