Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | HS55 Surround Wireless |
| Model | CA-9011281-AP |
| Colour | White |
| Headphones | |
| Speaker Drivers | Neodymium, 50mm |
| Frequency Response | 20 – 20,000 Hz |
| Sensitivity | 114dB (± 3 dB) |
| Impedance | 32 Ohms @ 1.0kHz |
| Microphone | |
| Microphone Features | Flip-up mute function |
| Omnidirectional, Discord Certified | |
| Frequency Response | 100 – 10,000 Hz |
| Sensitivity | -41dB (± 3dB) |
| Impedance | 2.2k Ohms |
| Connectivity | |
| Interface | low-latency 2.4GHz wireless |
| Wireless Range | Up to 15m |
| General | |
| Supported Platform | PC, PS5, PS4 |
| Features | Up to 24 Hrs Battery Life (Up to 37 Hours with Bluetooth) |
| Adjustable Headband | |
| Plush Memory Foam Ear Pads | |
| Dolby Audio 7.1 surround sound (Via Corsair iCUE software on PC and Mac) | |
| Weight | 562g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR6,999.00
R4,499.00
Save: R 2,500!









