Customers Who Viewed This Product Purchased
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,199.00
Save: R 1,300!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R4,999.00
Save: R 2,200!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | HS35 Series |
| Model | HS35 V2 Wired Surround (CA-9011386-AP) |
| Colour | Carbon Black |
| Connectivity | 3.5mm 4-pole Combination Audio Jack |
| USB 3.0 Type-A Port (External sound card) | |
| Headphones | |
| Speaker Drivers | Neodymium, 50mm |
| Frequency Response | 20 – 20,000 Hz |
| Sensitivity | 114dB (± 3 dB) |
| Impedance | 32 Ohms @ 1kHz |
| Microphone | |
| Microphone Features | Button mute function |
| Polar Pattern | Omnidirectional, Gaming-grade |
| Frequency Response | 100 – 10,000 Hz |
| Sensitivity | -42dB (± 3 dB) |
| General | |
| Dimensions | 220 x 184 x 81mm (H x W x D) |
| Weight | 0.252kg |
| Cable Length | 1.8m |
| Supported Platform | PlayStation 4, PlayStation 5 Consoles (3.5mm) |
| Xbox One, Xbox Series Consoles (3.5mm) | |
| Windows PC, macOS (USB & 3.5mm) | |
| Mobile Devices with 3.5mm Audio Jack | |
| Software | Corsair Audio CUE |
| Features | Dolby Audio 7.1 Surround Sound via USB |
| On-Ear Volume and Mute Controls | |
| Universal 3.5mm connectivity | |
| Included USB adapter for PC and Mac | |
| Stress-free floating headband | |
| Box Contents | |
| CORSAIR HS35 SURROUND v2 headset | |
| CORSAIR HS35 SURROUND v2 USB Dongle | |
| Warranty Card | |
| Safety leaflet | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!










