Customers Who Viewed This Product Purchased
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | K70 Pro |
| Model | CH-9109412-NA |
| Weight | 1.15kg |
| Lighting | RGB |
| Keyboard Layout | NA |
| USB Polling Rate | Up to 8,000Hz with AXON |
| Keyswitches | CHERRY MX Brown |
| Matrix | 104 Keys |
| Connectivity | Wired |
| Adjustable Height | Yes |
| Media Controls YN | Yes |
| Keyboard Type Size | K70 |
| Keyboard Product Family | K70 |
| Keyboard Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Form Factor | Full Size |
| Wired Connectivity | USB 3.0 or 3.1 Type-A |
| On-Board Memory | 8MB |
| Number Onboard profiles | Up to 50 |
| WIN Lock | Dedicated Hotkey |
| Media Control | Dedicated Hotkeys, Volume Roller |
| Palm Rest | Magnetic detachable, soft touch |
| Keyboard CUE | Software Supported in iCUE |
| Cable Type | Braided |
| Intergated Touchpad | 444mm x 166mm x 40mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









