Customers Who Viewed This Product Purchased
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | K70 |
| Model | CH-9119014-NA |
| Keyboard | |
| Form Factor | Tenkeyless |
| Chassis | Aluminum, black anodized, brushed finish |
| Matrix | Full N-Key rollover (NKRO), 100% Anti-Ghosting |
| Keyswitches | |
| Type | Mechanical |
| Switch | Cherry MX Speed Silver |
| Actuation Force | 45 g |
| Actuation Distance | 1.2 mm |
| Switch Lifecycle | 100 Million Clicks |
| Polling Rate | Up to 8,000 Hz hyper-polling |
| Keyboard Specifications | |
| Media Keys | Dedicated Buttons (play/pause, stop, next track, last track, mute) and volume roller (volume up and down) |
| Brightness Key | Yes |
| Windows Lock Key | Yes |
| Adjustable Height | Yes |
| Keycaps | PBT double-shot, 1.5mm thick, backlight compatible |
| Backlighting | Per key RGB LED |
| LED Color | RGB, 16.8 million colors |
| Lighting Layers | Up to 20 |
| On-Board Profiles | Up to 50 |
| On-board Storage | 8MB |
| iCUE (Software) | Supported in Windows 10 and macOS 10.15 |
| General | |
| Features | Tornament mode switch instantly disables macros and enables distraction-free static backlighting |
| CORSAIR AXON Hyper-Processing Technology transmits inputs up to 8x faster than conventional gaming keyboards | |
| Fully programmable dynamic per-key RGB backlighting | |
| Connectivity | 1x USB 3.0 Type-A |
| Interface | USB Type-C |
| Cable | 1.82 m USB Type-C to Type-A, detachable, black, braided fiber |
| Product Dimensions | 360 x 164 x 40 mm (LxWxH) |
| Product Weight | 0.93 kg |
| Package Contents | CORSAIR K70RGBTKL Champion series mechanical gaming keyboard |
| Detachable USB Type-C to Type-A cable | |
| FPS/MOBA keycaps | |
| Keycap puller | |
| Quick start guide | |
| Safety information | |
| Warranty card | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









