Customers Who Viewed This Product Purchased
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | K100 Air |
| Model | CH-913A01U-NA |
| Form Factor | Full-size |
| Chassis | Aluminum, anodized black, brushed finish |
| Colorway | Black |
| Backlighting | Individually LED lit and per-key programmable |
| LED Color | RGB, 16.8 million colors |
| Keyswitches | CHERRY MX Ultra Low Profile Tactile |
| Matrix | Full key rollover (NKRO) with 100% anti-ghosting |
| Wireless Connectivity | 1) Hyper-fast sub-1ms 2.4GHz CORSAIR SLIPSTREAM Wireless Technology |
| 2) Low-latency Bluetooth 4.2 LE | |
| Wired Connectivity | USB 3.0 Type-A |
| USB Report Rate | Up to 8,000Hz hyper-polling with CORSAIR AXON |
| On-Board Profiles | Yes, up to 50 |
| Media Keys | Yes, five dedicated hotkeys and Volume Roller |
| Brightness Key | Yes |
| Windows Lock Key | Yes |
| Adjustable Height | Yes, two-stage tilt |
| Plug and Play Operation | Yes |
| Console Compatibility | Xbox One, Xbox Series X|S, Playstation 4, and Playstation 5 |
| iCUE (Software) | Supported in Windows 10, 11, and macOS 10.15 |
| Cable | 1.82 m , USB Type-C to Type-A, detachable, black, braided fiber |
| Dimensions | 437(L) x 156(W) x 17(H) mm |
| Weight | 0.78 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









