Super Flower SF2PCIE-16P(I) Dual 8-Pin To 16-Pin PCIe 5.0 12VHPWR...
In stock with WootwareR129.00
R69.00
Save: R 60!
Super Flower SF2PCIE-16P(I)_XG Dual 8-Pin To 16-Pin PCIe 5.0 12VH...
In stock with WootwareR99.00
R69.00
Save: R 30!
Super Flower SF2PCIE_PRO-16P(I) Dual 9-Pin To 16-Pin PCIe 5.0 12V...
In stock with WootwareR99.00
R15.00
Save: R 84!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Gen 4 Cables |
| Model | CP-8920284 |
| Cable Length | 660mm |
| Rated Wattage | Up to 600W (with 1000W Power Supply) |
| Sleeving | Flat Black Rubberised Sleeve |
| Requirements | 2x 8-Pin PCIe Gen 4 Connectors |
| Recommended PSU Wattage | 1000W, 1200W, 1500W, 1600W |
| Endurance | Rated for 30 Lifetime 12VHPWR Connects & Disconnects. |
| Compatibility | |
| Generation | Compatible with Corsair Gen 4 Power Supplies |
| Compatible Ranges | AX1600i (Titanium) |
| AX (Titanium) Series | |
| All AXi Series (Excludes AX1600I) | |
| AX (Platinum) Series | |
| All Hxi Series | |
| HX (Platinum) Series | |
| HX (Gold) Series | |
| RMi Series | |
| RMx Series | |
| RM (2019) Series | |
| TX-M (Gold & Bronze) Series | |
| CS-M Series | |
| Vengeance-M (Bronze & Silver) Series | |
| CX-M Series | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Does the job, but not overly flexible - Kelvin, 19 January 2024
Yeah, it does the job, but it's not that flexible. It made me too nervous, how much force I needed to bend the cable, in an SFF Case (Lian Li A4-H2O), so eventually used in another build, with a larger case. The connectors were fine, no problems there.
After trying it, I wouldn't recommend this cable for sub 12L cases. It's just not that flexible. But something like a Cooler Master NR200, it would probably be perfect. - Worked perfectly with SF750 and 4080 - Luca, 27 March 2023
Cable worked perfectly connecting my SF750 directly to my 4080, allowing maximum wattage to be pulled
- Compact and good quality - Eugene, 22 March 2023
This product works perfectly. I've got an RTX 4090 TUF and a Lian-Li O11 Dynamic ATX. The 4090 would not fit with the included adapter cable from Nvidia. This cable is both slightly shorter at the pin side and there is enough flex (without over-flexing) to get it to fit comfortable in the case. Can highly recommend for someone looking for a cleaner and neater solution to the included adapter for the Nvidia cards.
- Good quality, works well! - Jonathan, 22 January 2023
Very good product, the cable is sturdy and helped reduce some mess. I opted to use this over the included 12VHPWR adapter that shipped with my RTX 4080. The connectors feel very secure and the 12VHPWR connector made an audible and tactile click when inserting it into my GPU and feel very secure.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!








