Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | MP700 ELITE |
| Model | CSSD-F1000GBMP700ENH |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 1TB |
| NAND Technology | 3D TLC |
| Interface | PCIe 5.0 x 4 |
| NVMe 2.0 | |
| Weight | 0.028kg |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 10,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 8,500MB/s |
| Random Read Speed | Up to 1.3 Million IOPS |
| Random Write Speed | Up to 1.4 Million IOPS |
| SSD Smart Support | Yes |
| TBW | 600TBW |
| MTBF | 1,600,000 Hours |
| General | |
| Voltage | 3.3V, +/- 5% |
| DEVSLP | PS4: <3.5mW |
| Power Consumption Active | 5.9W Average |
| SSD Package Contents | MP700 ELITE M.2 SSD (no included heatsink, separate cooling required) |
| Heatsink Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 600TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,899.00
Save: R 1,400!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!



