Features 





Product Description
Additional Information
Reviews (0)






| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | iCUE ELITE LCD Series |
| Model | iCUE H100i ELITE LCD XT (CW-9060074-WW) |
| Radiator | |
| Radiator Size | 240mm |
| Radiator Dimensions | 277mm x 120mm x 27mm (H x W x D) |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Length | 400mm |
| Tube Material | Black Sleeved, Low-Permeation Rubber |
| Fans | |
| Number Of Fans | 2x |
| Fan Model | Corsair CO-9050153-WW iCUE AF120 RGB Elite 120mm PWM 2100 RPM Black Case Fan |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25mm (H x W x D) |
| Fan Air Flow | 13.8 - 65.57 CFM |
| Fan Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Static Pressure | 0.17 - 2.68 mm-H2O |
| Fan Noise Level | 5 - 34.1 dBA |
| PWM Mode | Yes, via Motherboard or iCUE Commander CORE Controller |
| Fan Lighting | Corsair iCUE via iCUE Commander CORE Controller |
| 5V RGB Headers | |
| Pump | |
| PWM Controls | Yes, via Motherboard or iCUE Commander CORE Controller |
| Cold Plate Material | Copper |
| General | |
| Intel Socket Support | LGA 1150/1151/1155/1156/1200/1700 |
| LGA 2011/2011-3/2066 | |
| AMD Socket Support | AM5/AM4/AM3/sTRX4 |
| Colour | Black |
| Software Support | Corsair iCUE via iCUE Commander CORE Controller |
| Weight | 0.99kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!









