Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creality |
| Series | 3D Printer Filament |
| Model | PLA Very Peri 1kg Spool (3301010463) |
| Color | Very Peri (Periwinkle Blue) |
| Filament type | PLA (Polylactic Acid) |
| Diameter | 1.75 mm |
| Dimensional accuracy | ±0.03 mm |
| Print Temperature | 190°C ~ 230°C |
| Bed Temperature | 25°C ~ 60°C |
| Compatibility | Most 1.75 mm FDM/FFF 3D printers |
| Spool type | Standard Creality spool |
| Printing Speed | 30-600mm/s |
| Fan | 100% |
| Printing Platform | Carbon Silicon, PEI Platform Board, Textured Paper, PVP Solid Glue |
| Density | 1.25g/cm³ |
| Tensile Strength (X-Y) | 52.991Mpa |
| Tensile Modulus (X-Y) | 1146.064 |
| Elongation at Break | 6.304% |
| Bending Strength (X-Y) | 92.381Mpa |
| Flexural Modulus: (X-Y) | 2490.178Mpa |
| Charpy Impact Strength (X-Y) | 8.8344kJ/m2 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Creality 3301010122 1Kg 1.75mm Ender PLA Black Filament
In stock with WootwareR259.00
R199.00
Save: R 60!
Creality 4005010071 Space Pi Plus Double Roll Filament Dryer
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!







