Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creality |
| Series | Standard Rigid Resin Plus |
| Model | 3302020092 |
| Weight | 1Kg |
| Colour | Transparent |
| Applicable Wavelength | 405nm |
| Packing Size | 110mm x 110mm x 290mm |
| Gross Weight | 1.35kg |
| Printing Speed (B&W Screen) | 1 - 4s/layer |
| Printing Speed (Colour Screen) | 7 - 15s/layer |
| Application | LCD Light Curing 3D Printer |
| Density | 1.14g/cm³ |
| Moulding Surface Hardness | 85 - 90D |
| Tensile Strength | 60 - 68Mpa |
| Viscosity | 300 - 400cps |
| Bending Strength | 90 - 95Mpa |
| Moulding Shrinkage | 3.5% - 4.2% |
| Heat Deflection Temperature | 85°C |
| Elongation at Break | 9% - 12% |
| Impact Strength, Notched Izod | 23J/m |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Category Bestsellers
Creality 3301010122 1Kg 1.75mm Ender PLA Black Filament
In stock with WootwareR259.00
R199.00
Save: R 60!
Creality 4005010071 Space Pi Plus Double Roll Filament Dryer
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!







