Customers Who Viewed This Product Purchased
Creality SparkX i7 3D Printer with CFS Lite 4 Filament Dispenser
In stock with WootwareR10,999.00
R9,999.00
Save: R 1,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creality |
| Series | Halot Mage |
| Model | Halot-Mage-S |
| General | |
| Printing Technology | LCD MSLA |
| Build Volume | 223x126x230mm (6462cm³) |
| Product Dimensions | 333x270x608mm |
| Package Dimensions | 421x356x672mm |
| Net Weight | 13.13kg |
| Gross Weight | 16.35kg |
| Printing Speed | ≤150mm/h |
| Layer Height | 0.05-0.2mm |
| Resin | 405nm Resins |
| Noise Level | 49dB(1m) |
| Rated Power | 100W |
| Light Source | Integral Light Source 3.0 |
| LCD Masking Screen | |
| LCD Screen | 10.1" Mono LCD |
| LCD Resolution | 14K (13320x5120) |
| XY Resolution | 16.8x24.8μm |
| Printer Display | |
| Display Screen Size | 4.3" |
| Light & Film | |
| Light Uniformity (%) | >90% |
| Light Intensity | 3500±10%μW/cm² |
| Release Film | High-speed "Pictor" Film/Regular FEP Film |
| Software & Formats | |
| Slicing Software | HALOT BOX/CHITUBOX/Tango |
| File Formats | STL/OBJ |
| Computer OS | Windows/Mac |
| Connectivity | |
| File Transfer | USB Drive, RJ45 Ethernet Cable, WiFi |
| APP for Cloud Printing | Creality Cloud |
| Additional Features | |
| Smart Resin Pump | Optional |
| Air Purifier | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |






