Customers Who Viewed This Product Purchased
Creality SparkX i7 3D Printer with CFS Lite 4 Filament Dispenser
In stock with WootwareR10,999.00
R9,999.00
Save: R 1,000!
Creality K1C (2025) Carbon Fiber Fused Deposition Modeling CFS-C ...
Contact for AvailabilityR11,999.00
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creality |
| Series | Halot |
| Model | Halot R6 |
| General | |
| Printing Technology | LCD |
| Build Volume | 130.56x82.62x160mm |
| Product Dimensions | 235.5x230x395.5mm |
| Package Dimensions | 298x298x480mm |
| Net Weight | 4.25KG |
| Gross Weight | 5.8KG |
| Performance | |
| Printing Speed | 60mm/h |
| Layer Height | 0.01-0.2mm |
| Light Intensity | 5000 μW/cm² |
| Light Uniformity (%) | > 90% |
| Display Specifications | |
| LCD Screen Size | 6.08'' |
| Printer Display Screen | 2.8'' Touch Screen |
| Connectivity & Software | |
| File Transfer | USB drive, WiFi |
| Slicing Software | HALOT BOX, CHITUBOX |
| Computer OS | Windows/Mac |
| File Formats | STL/OBJ |
| APP for Cloud Printing | Creality Cloud |
| Power & Materials | |
| Input Power | 42W, 24V |
| Resin | 405nm resins |
| Release Film | FEP release film |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |






