Customers Who Viewed This Product Purchased
Creality SparkX i7 3D Printer with CFS Lite 4 Filament Dispenser
In stock with WootwareR10,999.00
R9,999.00
Save: R 1,000!
Creality K1C (2025) Carbon Fiber Fused Deposition Modeling CFS-C ...
Contact for AvailabilityR11,999.00
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creality |
| Series | K2 Series |
| Model | K2 SE |
| Printing Technology | Fused Deposition Modeling |
| Build Volume | 220 × 215 × 245 mm |
| Printer Dimensions | 355 × 355 × 482 mm |
| Combo Dimensions | 834 × 355 × 482 mm |
| Printer Net Weight | 10.58 kg |
| Performance | |
| Printing Speed | ≤ 500 mm/s |
| Acceleration | ≤ 20000 mm/s² |
| Printing Accuracy | 100 ± 0.1 mm |
| Layer Height | 0.1 - 0.35 mm |
| Leveling Mode | Full-auto leveling |
| Input Shaping | Yes |
| Extrusion & Materials | |
| Extruder | Dual-gear direct drive extruder |
| Filament Diameter | 1.75 mm |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Nozzle Temperature | ≤ 300 °C |
| Heatbed Temperature | ≤ 100 °C |
| Build Plate | Epoxy resin |
| Compatible Filaments | PLA |
| PETG | |
| TPU 95A | |
| PLA-CF | |
| Hardware | |
| XYE Motor | Step motors |
| AI Camera | N/A |
| Air Purifier | N/A |
| Lighting Kit | Yes |
| Power Loss Recovery | Yes |
| Connectivity & Storage | |
| File Transfer | USB Drive / Wi-Fi |
| File Storage | 8GB EMMC |
| CFS Compatibility | Yes |
| Max Number of CFS | ≤ 4 |
| Power & Display | |
| Input Power | 100 - 120V / 200 - 240V ~ AV 50 / 60 Hz |
| Display Screen | 3.97-inch color touchscreen |
| Rated Power | 350W |
| Software & File Support | |
| Printable File Format | G-code |
| 3MF | |
| Slicing Software | Creality Print 6.0 or newer versions |
| Languages | |
| UI Languages | English/German/Spanish/French/Italian/Portuguese/Russian/Turkish/Japanese/Korean/Chinese |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |






