Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Crucial |
| Series | MX500 |
| Model | CT1000MX500SSD1 |
| Capacity | 1 TB |
| Form Factor | 2.5" |
| Performance | |
| Sequential Read | 560 MB/s |
| Sequential Write | 510 MB/s |
| Random Read | 95,000 IOPS |
| Random Write | 90,000 IOPS |
| Endurance | 360 TB Total Bytes Written (TBW), Equal to 197 GB Per Day for 5 Years |
| Advanced Features | Dynamic Write Acceleration |
| Redundant Array of Independent NAND (RAIN) | |
| Multistep Data Integrity Algorithm | |
| Adaptive Thermal Protection | |
| Integrated Power Loss Immunity | |
| Active Garbage Collection | |
| TRIM Support | |
| Self-Monitoring and Reporting Technology (SMART) | |
| Error Correction Code (ECC) | |
| Device Sleep Support | |
| General | |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Dimensions | 76 x 13 x 51 mm |
| Weight | Starting at 9g |
| Compliance | CE, FCC, BSMI, C-Tick, VCCI, KCC RRL, RoHS, China RoHS, WEEE, TUV, UL, IC, Morocco, Halogen Free, SATA-IO |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Well-rounded - Warren, 8 August 2022
While not the absolute fastest nor cheapest ssd, it does feature a 5 year warranty, ram cache and decent speeds and endurance. Solid choice for a main OS/game library drive or long lasting high speed media drive if you don't mind paying a little extra over the budget options.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
