Customers Who Viewed This Product Purchased
SanDisk SDSSDE81-2T00-G25 Extreme PRO V2 2TB USB 3.2 Gen 2x2 20GB...
In stock with WootwareR6,599.00
R5,499.00
Save: R 1,100!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Crucial |
| Series | X9 |
| Model | CT1000X9SSD9 |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Sequential Read | Up to 1,050MB/s |
| Sequential Write | 1,050MB/s |
| Raw Capacity | 1,024GB (1TB) |
| Form Factor | External Portable |
| Interface | USB 3.2 Gen2 (10 Gb/s) Type-C |
| Power Usage | USB bus-powered (5V/1A required) |
| Dimensions | 50 x 65 x 100 mm |
| Weight | 32g |
| Compatibility | Windows, Mac, Android, iPad, Xbox, PlayStation |
| Durability | Drop-proof up to 7.5 feet/2 meters |
| Temperature, Shock, and Vibration-proof | |
| Design | Polycarbonate |
| Integrated lanyard hole | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!








