Why is the price hidden?
Because our price is lower than the manufacturer's recommended retail price.
By adding this product to
your basket, you're able to see our retail price.
You can simply remove the product from your basket should you not be interested.
We realize that this is
inconvenient and apologize
for the hassle.
This is the only way we are able to offer you the best pricing possible on this product.

R3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!

R2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Crucial |
| Series | P3 |
| Model | |
| Interface | NVMe (PCIe Gen 3 x4) |
| Capacity | 500 GB |
| Form factor | M.2 (2280) |
| Sequential Read | 3500 MB/s |
| Sequential Write | 1900 MB/s |
| 4K Random Read | 350K IOPS |
| 4K Random Write | 460K IOPS |
| SSD Endurance (TBW) | 110 Terabytes |
| MTTF | 1.5M Hours |
| Product Dimensions | 8 X 2.2 x 0.2 cm |
| Product Weight | 17g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year or 110TBW Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
good drive for windows OS and nice startup times , also good read and write speeds. Never had any issues with Crucial brand yet in any of my builds over the years. delivered and packaged nicely by wootware
No questions yet. Be the first to ask!
Follow us and be the first to hear about exciting new products & promotions.
Exclusive Online Shopping Experience
Our products are available for purchase exclusively through our website. We do not operate as a physical retail store and, as such, do not offer in-store shopping options.
We pride ourselves on customer loyalty as a result of great pre & post sale service. All products are covered by manufacturer warranty. Customer service is our credo.
Please note: Pricing visible is already subject to a 2% discount applicable only to EFT payments.