| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cudy |
| Series | WiFi 6 Routers |
| Model | M3000 White Mesh Node - 2-Pack |
| Processor | Mediatek MT7981 1.3 GHz Dual-Core Cortex-A53 Processor |
| Antennas | 5× Fixed Internal Omni-Directional Antennas |
| Ethernet Ports | 1× 10/100/1000/2500 Mbps WAN Port |
| 1× 10/100/1000 Mbps LAN Port | |
| Buttons | WPS Button, Reset Button |
| Power Supply | 12V / 1A AC Adapter |
| Dimensions | 110 x 154.5mm (D x H) |
| Wireless Features | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz |
| IEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz | |
| Wireless Frequency | 5 GHz, 2.4 GHz |
| Wireless Bandwidth | 20/40/80/160 MHz |
| Signal Rate | 2402 Mbps (5 GHz), 574 Mbps (2.4 GHz) |
| Compatible with 802.11ax/ac/n/g/b/a Wi-Fi standards | |
| Wireless Modes | Enable/Disable Wireless Radio, WMM |
| Wireless Security | WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3, |
| WPA-PSK/WPA2-PSK, WPA2-PSK/WPA3 | |
| Other Features | DL/UL MU-MIMO, DL/UL OFDMA, Beamforming, Mesh |
| Software Features | |
| WAN Type | Dynamic IP/Static IP/PPPoE |
| DHCP | Server, DHCP Client List, Address Reservation |
| DNS | DNS over TLS |
| Manual DNS | |
| Rebind Protection | |
| Override Clients' DNS | |
| Supports DNS over TLS for Cloudflare, Google, Quad9 | |
| Guest Network | 1× 2.4 GHz Guest Network |
| 1× 5 GHz Guest Network | |
| NAT | Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ |
| VPN | PPTP/L2TP/OpenVPN/WireGuard Client & Server |
| Working Mode | Wi-Fi Router/ AP/RE/ WISP/Mesh |
| CWMP Protocol | TR069 / TR098 / TR111 / TR181 |
| TTL | Extend/Spoof/Custom |
| VLAN | Tag VLAN / IPTV |
| Internet Protocols | IPv4 / IPv6 |
| IPv6 Features | Relay |
| Dynamic(SLAAC/DHCPv6) | |
| Static (Fixed IP) | |
| Passthrough | |
| MAP-E (Dual-stack) | |
| DS-Lite (Dual-stack) | |
| General | |
| Package Contents | 2x M3000 AX3000 Wi-Fi 6 Router Mesh Nodes |
| 2x Power Adapters | |
| RJ45 Ethernet Cable | |
| Quick Installation Guide | |
| Operating Temperature | 0 ℃ ~ 40 ℃ |
| System Requirements | Systems with wireless or wired network connectivity |
| Web browser, such as Edge, Firefox, Chrome, or Safari | |
| Internet access subscription with ISP | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Finally a well priced mesh network that works well in large homes - Nicholas, 17 October 2025
I have been looking for quite a while, I had 2 unifi ap's but very old
Was looking at the Tp-link equivalent but the costs are nearly double on the cudy
decided on this mesh network, purchase 2 sets of these Aswell as the Cudy WR3000 AX3000 WiFi 6 Dual-Band Gigabit Ethernet Mesh Wireless Router to make it a complete cudy setup.
Never heard of this brand before but I'm very pleased with the performance so far
They are all connected via network cable to a switch, which is the best setup for me
Pro's
- performs very well in a large house baring in mined I have a cudy ap in most rooms
- very well priced for what you get.
- performs just as well as its competitors for half the costs
-setup was quick and automated, automatically adding the ap's to the mesh when coming online
Cons
- management of the wireless and security is rather basic
- mesh management app is also basic tp-link is way better in this regard
Recommendations:
- purchase these with the Cudy WR3000 AX3000 WiFi 6 Dual-Band Gigabit Ethernet Mesh Wireless Router to get the full experience and a 1stop place to manage your entire network
it also manages your mesh network and ap's
- this is perfect for someone who just wants good wireless speeds and doesn't care much about features and addons
- Excellent - Charné, 5 May 2025
The set-up is super easy, and the range is fantastic. My father needed to extend the wifi signal to their adjacent property and this got the job done.









