Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cudy |
| Series | Adapters |
| Model | UE10A |
| CPU | RTL8153B |
| Interfaces | |
| Gigabit RJ45 Ports | 1 |
| LED | Speed / Link / Activity Indicator |
| Requirements | |
| Hardware Requirement | USB-A 3.0 or higher port |
| Compatible OS | Windows XP |
| Windows 7 | |
| Windows 8 | |
| Windows 8.1 | |
| Windows 10 | |
| Windows 11 | |
| Windows Server 2003–2022 | |
| Linux / Unix | |
| Android 4.2 | |
| ChromeOS | |
| macOS 10.8–15 | |
| iPadOS | |
| Nintendo Switch OS | |
| Driver Installation | Plug-and-play (Windows 10 , macOS 11 , iPadOS, Switch) |
| Manual installation (other OS) | |
| Environment | |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 75°C |
| Operating Humidity | 10% to 90% non-condensing |
| Storage Humidity | 5% to 95% non-condensing |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS PCE-BE6500 WiFi 7 Tri-Band Bluetooth PCIe Wireless Adapter
In stock with WootwareR999.00
R599.00
Save: R 400!









