Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | WiFi 7 Network Adapter |
| Model | PCE-BE6500 (90IG09G0-MO0B00) |
| Chipset | MediaTek MT7925 Technology |
| Networking | |
| TX/RX Streams | 2Tx2R, MU-MIMO |
| Bands | 2.4, 5.0, 6.0GHz (160MHz) |
| Standards Supported | Bluetooth, Bluetooth LE |
| WiFi 4 (802.11n) | |
| WiFi 5 (802.11ac) | |
| WiFi 6 (802.11ax) | |
| WiFi 6E (802.11ax) | |
| WiFi 7 (802.11be) | |
| Data Rates | WiFi 7 (2.4GHz): Up to 688 Mbps |
| WiFi 7 (5GHz): Up to 2882 Mbps | |
| WiFi 7 (6GHz): Up to 2882 Mbps | |
| Max Speed | 2882Mbps |
| Wi-Fi Certification | WiFi 7 (802.11be) |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 (may improve with later versions of Windows) |
| General | |
| Features | Supports MU-MIMO Technology |
| Supports Band Steering | |
| Supports WPA3 Encryption | |
| Supports OFDMA | |
| 4096K QAM Modulation | |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit |
| Form Factor | PCIe 1x (adapter) / M.2 2230 Key E (WiFi Card) |
| Weight | 51.6 grams |
| Dimensions | 120.5 x 88.5 x 21.6mm (L x W x H) |
| Box Contents | 1x ASUS PCE-BE6500 WLAN Card (Standard Bracket) |
| 1x Low Profile Bracket | |
| 1x Motherboard USB cable | |
| Warranty Card | |
| 2x Antenna | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Requires win11 - Matt, 27 February 2026
I didn't see this requires win11. Maybe bolden it on the product page. I did get the Bluetooth working on win 10 though, and I'm wired so the wifi isn't necessary for now...
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS PCE-BE6500 WiFi 7 Tri-Band Bluetooth PCIe Wireless Adapter
In stock with WootwareR999.00
R579.00
Save: R 420!
Customers Who Bought This Also Bought
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!










