Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 (2nd Gen) |
| Model | Ryzen 5 3400G (YD3400C5FHSBX) |
| Specifications | |
| Number of CPU Cores | 4 cores |
| Number of Threads | 8 threads |
| Base Clock | 3.7GHz |
| Maximum Boost Clock | Up to 4.2GHz |
| Total L1 Cache | 384KB |
| Total L2 Cache | 2MB |
| Total L3 Cache | 4MB |
| Default TDP | 65W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 12nm FinFET |
| Unlocked | Yes |
| CPU Socket | AM4 |
| Socket Count | 1P |
| Overclocking Support | Yes, multiplier unlocked |
| Thermal Solution | AMD SR2A Stock Cooler |
| Maximum Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| OS Support* | Windows 11 64-bit Edition |
| Windows 10 64-bit Edition | |
| RHEL x86 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-bit | |
| *Operating System (OS) support will vary by manufacturer. | |
| Integrated Graphics | |
| GPU Model | Radeon RX Vega 11 Graphics |
| GPU Core Count | 11 Shader Modules/Cores |
| 704 Unified Shaders | |
| Graphics Frequency | 1400 MHz |
| GPU Max. Memory | 2GB (Shared) |
| API Support | WDDM 2.7, DirectX 12, OpenGL 4.6, OpenCL 2.2 |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| DisplayPort Extensions | Adaptive-Sync, HBR3, HDR Metadata |
| HDMI Version | 2.0 |
| HDCP Version Supported | 2.2 |
| Multi-Monitor Support | Yes |
| Max Displays | 3x Simultaneous |
| Max Video Encode Bandwidth (SDR) | 1080p205 8bpc H.264, 1440p115 8bpc H.264, 2160p51 8bpc H.264, 1080p205 8bpc H.265, 1440p115 8bpc H.265, 2160p51 8bpc H.265 |
| Max Video Decode Bandwidth | 1080p60 MPEG2, 1080p60 VC1, 1080p240 8bpc VP9, 1080p240 10bpc VP9, 1080p240 H.264, 1080p240 8bpc H.265, 1080p240 10bpc H.265, 1080p240 JPEG 8bpc |
| Connectivity | |
| PCI Express Version | PCIe 3.0 |
| PCIe Lanes | 20 PCIe 3.0 lanes (total) |
| 16 PCIe 3.0 lanes (usable) | |
| Native USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) | Up to 4 USB 5Gbps Ports |
| System Memory Type | DDR4 |
| Maximum Memory | 128GB (4x32GB) |
| Memory Channels | 2 |
| System Memory Specification | Up to 3200 MT/s with Intel XMP 2.0 or AMD AMP Profile. |
| Maximum Memory Speed | 2x1R DDR4-2933 |
| 2x2R DDR4-2667 | |
| 4x1R DDR4-2133 | |
| 4x2R DDR4-1866 | |
| ECC Support | Yes, supported (motherboard support may vary) |
| General | |
| Chipset Support | AMD 300 series Socket AM4 chipsets |
| AMD 400 series Socket AM4 chipsets | |
| AMD 500 series Socket AM4 chipsets | |
| Supported Technologies | AMD StoreMI Technology |
| AMD Ryzen VR-Ready Premium | |
| AMD Enhanced Virus Protection (NX bit) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
AMD 100-100001585BOX Ryzen 5 5600XT 6-Core 3.7GHz (4.7GHz Boost) ...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R5,199.00
Save: R 1,600!
AMD 100-100000593WOF Ryzen 5 7600X 5.30GHz 6-Core Zen 4 Socket AM...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,499.00
Save: R 2,200!
Customers Who Bought This Also Bought
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR3,499.00
R2,499.00
Save: R 1,000!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
























