| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 (5th Gen, Zen 4) |
| Model | 7600X (100-100000593WOF) |
| CPU | |
| Core Arrangement | 6 Zen 4 cores |
| Number of CPU Cores | 6 |
| Number of Threads | 12 |
| Base Clock | 4.70GHz |
| Maximum Boost Clock | Up to 5.30GHz |
| Total L1 Cache | 512KB |
| Total L2 Cache | 6MB |
| Total L3 Cache | 32MB |
| Default TDP | 105W |
| Lithography Process | Zen 4 Cores - TSMC 5nm FinFET |
| Zen 4 IO Die - TSMC 6nm FinFET | |
| Memory | |
| System Memory Type | DDR5 |
| Maximum Memory | 128GB |
| Memory Channels | 2, Dual-channel DDR5 memory architecture |
| System Memory Specification | 5200MHz supported |
| Overclocking Support | Yes, Up to 6400MHz with AMD EXPO memory profiles |
| Supported Memory Speeds | 1x1R 5200 MT/s |
| 1x2R 5200 MT/s | |
| 2x1R 3600 MT/s | |
| 2x2R 3600 MT/s | |
| ECC Support | Yes (check with your motherboard vendor for support) |
| Graphics | |
| Integrated | AMD RDNA 2 Graphics |
| Execution Units | 2 EU, 128 Shaders |
| Base Clock | 400MHz |
| Boost Clock | 2200MHz |
| Supported Video Outputs | DisplayPort |
| HDMI | |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| Platform | |
| Unlocked Multiplier | Yes |
| CPU Socket | AM5 |
| Socket Count | 1P |
| Thermal Solution | N/A |
| Maximum Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| Connectivity | |
| USB Type-C Support | Yes |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Ports | 4 |
| Native USB 2.0 (480Mbps) Ports | 1 |
| Native CPU PCIe Lanes | 28 lanes total |
| 16x PCIe lanes for graphics | |
| 8x PCIe lanes for NVMe storage | |
| 4x PCIe lanes for AMD 600 series chipset | |
| Additional Motherboard Chipset PCIe Lanes | AMD X670E: 12x PCIe 4.0 lanes |
| AMD X670: 12x PCIe 4.0 lanes | |
| AMD B650E: 8x PCIe 4.0 lanes | |
| AMD B650: 8x PCIe 4.0 lanes | |
| NVMe Support | Boot, RAID0, RAID1, RAID10 |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit Edition |
| Windows 10 64-bit Edition | |
| RHEL x86 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-bit | |
| *Operating System (OS) support will vary by manufacturer. | |
| General | |
| Advanced Features | AMD StoreMI Technology |
| AMD Ryzen VR-Ready Premium | |
| PCI Express Gen 5 support | |
| AMD EXPO Memory Overclocking Profiles | |
| AMD Precision Boost 2.0 | |
| AMD Precision Boost Overdrive | |
| AMD StoreMI Technology | |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | |
| AMD Ryzen Master Support | |
| CPU Extensions | AES, AMD-V, AVX, AVX2, AVX512, FMA3, MMX( ), SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Wootware Z4N Premium Pre-Built: AMD Ryzen 5 7600X 5.30GHz 6-Core 32GB (2x16GB) DDR5-5600MHz AMD Radeon RDNA2 Series 500GB PCIe 4.0 NVMe SSD Windows 11 Home Desktop PC
From: R25,186.00
To: R39,734.00
Out of stock
- Great CPU - Jacques, 27 November 2025
Great CPU running games and Blender excellently with no bottlenecking, only have a AIO connected without any case fans and cooling this CPU nicely it never goes above 50C. Great for productivity and gaming
- Intel Who? - Kevin, 8 August 2025
Came from an i9-9900K and this thing feels smoother across the board gaming, multitasking, even boot times.
- Runs extremely smooth - Oliver, 4 August 2025
Amazing CPU for FPS games like CS:GO, R6 and Valorant. With optimized graphics settings I get very high frame rates and it does not get hot at all, temps under heavy load dont exceed 65 degrees for me. Overall very happy
- Insane CPU - Martin, 10 March 2025
This CPU is actually crazy, performance is out of this world. During gaming, it hardly breaks a sweat with a RX6800XT. Installation was also a breeze, even for a first time builder!
All in all, highly recommend! - Highly recommend - Miguel, 13 February 2025
If you have an extra couple hundred Rands to spend on your CPU, I recommend checking out the ryzen 5 9600x, it's not that much more expensive and performs a bit better, but honestly you can't go wrong with this CPU. I have it paired with the rx7800xt, and the system performs well in 1440p. Also, the ryzen 5 7600 non x version isn't a bad shout either.
- 7600x - Rishane, 3 January 2025
Great CPU. Running with a 7800xt gpu. 0 bottleneck, even on demanding games.
- An absolute beast of a processor! - King Meliodas, 6 December 2024
The performance is outstanding, handling gaming and multitasking effortlessly. It's a perfect choice for high-performance builds. And also, the packaging is top-notch.
- Absolute BEAST! - Michael, 20 September 2024
This CPU is actually crazy, performance is out of this world. During gaming, it hardly breaks a sweat with a RX6800 "Which can be considered a bottleneck" The only sketchy thing is installing this CPU, the AM5 Socket is a feat on its own!
All in all, cant recommend this CPU more! - Is a bit expensive - Marco, 24 May 2024
This CPU has a 15% performance increase over the Ryzen 5 7500f but costs a lot more, IMO if you value speed and efficiency get this CPU it works great.
- CPU Ryzen 5 7600X - Mpho, 13 May 2024
Ryzen 5 7600X I super amazing, I can feel the vape, and the difference between Ryzen 5 3600 and Ryzen 5 7600X, this CPU is super beast, I can say I’m a happy client, thanks to wootware
- GG Surrender at 15 - Jason, 20 October 2023
What a absolute unit this CPU is, coming from Intel Core I5 6400 this thing is making that CPU look like trash.
Very good CPU paired with my Gigabyte GA-B650-Gaming-X-AX and one heavy CPU compared to my old I5 dear lord had to almost hire a crane. - Better than expected - Brevan, 12 October 2023
I bought this chip as a temporary chip that I intend re-selling if I find something better on a Black Friday deal, but with the ASUS PRIME X670-P WIFI AMD X670 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop Motherboard it's doing much better than I expected. I don't see a need to replace it anymore.
- Dynamite truly comes in small packages - Francois, 28 September 2023
I did thorough research before eventually deciding on this CPU. I knew I wanted to go AMD zen 4 since AM5 will be more future proof than the current LGA 1700. I was unsure if I should go with this CPU or the Ryzen 7 7700x, but in the end decided to rather save the extra R2 000, and boy was it the right move! Paired with a decent AIO (or air cooler) this CPU is able to perform phenomenally. Precision boost overdrive is able to push the core clock to 5.45 GHz without thermal throttling, and paired with an RTX 4070 the gaming performance is astonishing. I am very impressed with this CPU and would highly recommend it for a mid-to high-end gaming system.
- Great CPU - Waldo, 15 August 2023
Though it's on the more budget side of AMD's line-up, I've yet to run into a use-case where the 7600x has held me back. The single-core performance in gaming is phenomenal, and even when used in ECO mode, the performance has remained essentially unchanged. Speaking of ECO, with or without using it, I haven't experienced temperatures above 90c, even though the CPU's rated to run comfortably at 95c and sit there. Obviously this'll depend on your cooling solution, but ECO mode gives no hit to performance, and keeps the temperature around 60c. Awesome CPU so far, and blindingly fast.
- Inferno - Simon, 30 June 2023
This is an inferno of a cpu and runs like a beast. Great for gaming.
- CPU - James, 9 January 2023
Works like an absolute UNIT. tons of power for everything that i can throw at it, and it handles it perfectly. Thermals are all perfect, has more than enough wiggle room for all my games and programs, and the design of this is just amazing.
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001585BOX Ryzen 5 5600XT 6-Core 3.7GHz (4.7GHz Boost) ...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R5,199.00
Save: R 1,600!
AMD 100-100000597MPK Ryzen 5 7500F 5.0GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR3,599.00
R3,199.00
Save: R 400!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR3,499.00
R2,499.00
Save: R 1,000!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
























