| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 (5th Gen, Zen 4) |
| Model | 7700 (100-100000592BOX) |
| CPU | |
| Core Arrangement | 8 Zen 4 cores |
| Number of CPU Cores | 8 |
| Number of Threads | 16 |
| Base Clock | 3.80GHz |
| Boost Clock | Up to 5.30GHz |
| Total L1 Cache | 512KB |
| Total L2 Cache | 8MB |
| Total L3 Cache | 32MB |
| Default TDP | 65W |
| Lithography Process | Zen 4 Cores - TSMC 5nm FinFET |
| Zen 4 IO Die - TSMC 6nm FinFET | |
| Memory | |
| System Memory Type | DDR5 |
| Maximum Memory | 128GB |
| Memory Channels | 2, Dual-channel DDR5 memory architecture |
| System Memory Specification | 5200MHz supported |
| Overclocking Support | Yes, Up to 6400MHz with AMD EXPO memory profiles |
| Supported Memory Speeds | 1x1R 5200 MT/s |
| 1x2R 5200 MT/s | |
| 2x1R 3600 MT/s | |
| 2x2R 3600 MT/s | |
| ECC Support | Yes (check with your motherboard vendor for support) |
| Graphics | |
| Integrated | AMD RDNA 2 Graphics |
| Execution Units | 2 EU, 128 Shaders |
| Base Clock | 400MHz |
| Boost Clock | 2200MHz |
| Supported Video Outputs | DisplayPort |
| HDMI | |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| Platform | |
| Unlocked Multiplier | Yes |
| CPU Socket | AM5 |
| Socket Count | 1P |
| Thermal Solution | N/A |
| Maximum Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| Connectivity | |
| USB Type-C Support | Yes |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Ports | 4 |
| Native USB 2.0 (480Mbps) Ports | 1 |
| Native CPU PCIe Lanes | 28 lanes total |
| 16x PCIe lanes for graphics | |
| 8x PCIe lanes for NVMe storage | |
| 4x PCIe lanes for AMD 600 series chipset | |
| Additional Motherboard Chipset PCIe Lanes | AMD X670E: 12x PCIe 4.0 lanes |
| AMD X670: 12x PCIe 4.0 lanes | |
| AMD B650E: 8x PCIe 4.0 lanes | |
| AMD B650: 8x PCIe 4.0 lanes | |
| NVMe Support | Boot, RAID0, RAID1, RAID10 |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit Edition |
| Windows 10 64-bit Edition | |
| RHEL x86 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-bit | |
| *Operating System (OS) support will vary by manufacturer. | |
| General | |
| Advanced Features | AMD StoreMI Technology |
| AMD Ryzen VR-Ready Premium | |
| PCI Express Gen 5 support | |
| AMD EXPO Memory Overclocking Profiles | |
| AMD Precision Boost 2.0 | |
| AMD Precision Boost Overdrive | |
| AMD StoreMI Technology | |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | |
| AMD Ryzen Master Support | |
| CPU Extensions | AES, AMD-V, AVX, AVX2, AVX512, FMA3, MMX( ), SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great CPU - Avery, 1 August 2023
The is a really great CPU, upgraded from a Ryzen 5 3600 and the difference is massive. It does run quite hot with cooler it comes with, reaches 85c when gaming, so I would recommend a better cooler. I have it paired with ID Cooling ZoomFlow 360 XT AIO and it rarely reaches 50c when gaming so nice and cool.
Out of box hits max freq all core of 4750mhz on Cinnebench 23 at max load 88w. I run the curze optimiser on all cores negative 30, boosts the all core clocks to 4900mhz at 88w also lowers temps and volts.
- Fast + very efficient - Phiphe, 4 July 2023
Massive upgrade from i5 8600K, runs almost permanently at 5.35Ghz boost while not going over 70c and ~60W on a single tower air cooler
- They are the same thing - Rudi, 28 May 2023
The 7700 is a great chip... it is the same thing as the 7700X just not overclocked out the box. You can turn the 7700 into the 7700X with just a few settings in the bios. You might even be able to get a better result then the 7700X like I have. I run my 7700 at 5.5ghz at max load 88w - average gaming 40-50w. Higher clocks then a stock 7700X at much lower power and thermals. All of these Zen 4 chips are amazing, you'd be happy with any of them.
- No X no problem - Joseph, 14 February 2023
Instead of having to undervolt the 7700X the 7700 comes out of the box as a 65W TDP cpu. It will draw about 77W most of the time but 88W isnt out of the realm of possibility. Given the price difference the 7700X might be the better value giving you the headroom if you want it. Gaming however the cpus are indistinguishable in performance.
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,499.00
Save: R 3,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
ASRock B550M WIFI SE AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mother...
Contact for AvailabilityR2,075.00
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 AMD B850 Ryzen Socket AM5 Micro-...
In stock with WootwareR6,999.00
R3,999.00
Save: R 3,000!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desk...
Stock Coming SoonR7,199.00
R4,699.00
Save: R 2,500!
Gigabyte GA-B550-GAMING-X V2 B550 Gaming X V2 AMD B550 Ryzen Sock...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
























