
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Trident Z5 NEO RGB Series |
| Model | F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR |
| Form Factor | 288-pin UDIMM Desktop |
| Capacity | 64GB (2x32GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel |
| Tested Latency | CL30, 30-40-40-96 |
| Tested Voltage | 1.40V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC, DDR5 On-Die ECC |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Height | 44mm |
| Overclocking Support | AMD EXPO Memory Profiles supported |
| RGB Support | G.SKILL Trident Z Lighting Control software |
| Supports ASUS Aura, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light, ASRock PolyChrome Software | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Powered by ASUS: Wootware Fusion AMD X870 & NVIDIA RTX 5080 Desktop Gaming PC
From: R82,221.00
To: R98,221.00
Out of stock
- G.Skill FTW - Viron, 2 March 2026
Brilliant product for gaming/editing, would definitely recommend this to anyone looking to purchase an upgrade. Bit pricey as too we all know why but solid memory.
- Solid No Problems - Ozayr, 28 August 2025
0 Problems, completely stable after turning on xmp. Looks good too. I'd choose this over vengeance ram anyday.G-skill will always be the best ram brand in my opinion.
- RAM looks great and performs well - Deon, 13 December 2024
I bought this RAM specifically because it was DDR5-6000 and CL30 and rated as the best RAM to pair with a 9800XD; I also liked that it had RGB. I did not realise though that each stick has some pretty sharp edges, which dug into my fingers quite painfully during installation, so just be aware of that when buying.
While I love the RAM and it looks great and has the right specs for my build on paper, I discovered that AMD's EXPO overclocking implementation has one annoying aspect that really undermines me enthusiasm for DDR5 RAM: when I activate EXPO on my X670E motherboard, suddenly the RAM needs to be trained every time the PC boots. Even when I activated Memory Context Restore, the boot time was still quite long - I'm talking 2+ minutes before I even saw the POST screen! This is quite common with EXPO on boards from every manufacturer, or so my internet research revealed, so it's not the RAM's fault, or the board manufacturer's. At least I don't think so.
Apparently, boot times will get better over time as the training improves, but for now I've actually forgone EXPO altogether and am just operating the RAM at 4800MT/s. System performance is still good, but of course I am not seeing the full benefit of the 6000MT/s yet. I will keep fiddling with it until I achieve that, but for now I'm actually quite annoyed with AMD's EXPO implementation and can only hope it improves in future BIOS updates.
This is minor gripe in the grand scheme of things, though, because once the system has booted it performs really well. Plus, I sleep my machine every night instead of powering off and resuming works as it should so no issues there. I think I'm just salty that a cold boot takes more time than I think it should. - It's RAM - Geoffrey , 25 September 2024
Using it on a MSI PRO X670-P WIFI board with R 7 7700.
No issues, just enabled EXPO and it works.
- Shiny! - Brendan, 9 November 2023
They look great, they handshake easily and quickly, they perform solidly and they look delicious. Highly recommended and great value. Opted for the 64GB capacity as I'm using them for heavy duty video production and animation and they really unleash the potential of your machine. Additonally they feel very solid during installation too, big plus.
- Excellent Overclocker, Superb Service - Byron, 1 June 2023
Super service from the team, was shipped ahead of schedule. Great quality product. Have been able to overclock these modules to 6400MT/s with ease with no stability issues.
- Very fast, very nice, I like - Craig, 7 April 2023
it's a very fast, it's a very nice, I like!
Pretty solid high speed RAM for all that compute needed. Only got this 64G set which seems to be meeting my needs for now.
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,999.00
Save: R 2,400!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,399.00
Save: R 2,700!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
Antec Performance P20CE Black Steel ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,599.00
R1,399.00
Save: R 200!
Intel BX80768285K Core Ultra 9 285K 24-Core 5.70GHz Arrow Lake-S ...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!













